fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Nasi partnerzy
Ptaki w Polsce
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
dzięcioł białogrzbiety 2017
       - 
myszołów 2017
       - 
łabędź niemy 2017
       - 
bernikla białolica 2017
       - 
czeczotka 2017
       - 
czeczotka tundrowa 2017
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Najnowsze aktualności
 - 
Uprawnienia użytkowników
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Mapa rozmieszczenia gatunków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Najnowsze aktualności
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
>
 
n/stronę :
liczba : 77
 
czwartek 23 listopad 2017
avinews
Książka "Rzadkie ptaki Polski"

Wkrótce ukaże się książka "Rzadkie ptaki Polski", która podsumowuje wszystkie dane o występowaniu rzadkich gatunków ptaków w Polsce. Książka zawiera m.in dane z całego okresu działalności Komisji Faunistycznej (1972-2015).Książka jest obecnie w druku i ukaże się w przeciągu miesiąca. Informacje o sposobach dystrybucji oraz przykładowe opisy znajdują się na stronie nternetowej www.rzadkieptakipolski.pl.

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
wtorek 21 listopad 2017
technews
Prośba o wysyłanie zgłoszeń do Komisji Faunistycznej
Przekazujemy informacje od przewodniczącego KF prof. Tadeusza Stawarczyka:
Ponownie przypominam o zbliżającym się posiedzeniu Komisji Faunistycznej planowanym na drugi weekend grudnia. Pozostało więc tylko dwa tygodnie na zgłaszanie obserwacji. Bardzo proszę by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 16 listopad 2017
technews
Nowe grupy taksonomiczne

W związku z połączeniem z Polską Kartoteką Przyrodniczą z Ornitho.pl wkrótce zostanie wprowadzona możliwość dodawania obserwacji ssaków, płazów i gadów. Możliwe jest to obecnie jedynie za pomocą aplikacji NaturaList.

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 16 listopad 2017
technews
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” partnerem Ornitho.pl

Miło nam poinformować, że Towarzystwo Przyrodnicze ”Bocian” zostało partnerem internetowej bazy danych orntho.pl oraz zdecydowało się włączyć do niej dane rejestrowane i przechowywane w Polskiej Kartotece Przyrodniczej.

Dane zgromadzone w Polskiej Kartotece Przyrodniczej (blisko 167 000 rekordów), prowadzonej od 2007 roku przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, zasilą system Ornitho. 30 listopada 2017 roku Polska Kartoteka Przyrodnicza zostanie zamknięta. Osoby, które nie chcą, aby ich obserwacje zdeponowane w Polskiej Kartotece Przyrodniczej zostały przeniesione do bazy ornitho.pl, mogą to zgłosić drogą mailową na adres: biuro@bocian.org.pl do dnia 30 listopada bieżącego roku. W mailu prosimy podać imię i nazwisko oraz adres użytkownika, wpisany przy rejestracji w Polskiej Kartotece Przyrodniczej.

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
Środa 4 październik 2017
avinews
Lato na Ornitho - podsumowanie najciekawszych rekordów

Lato na Ornitho zaliczyć można do udanych. W okresie pomiędzy 22 czerwca a 21 września, ponad 400 użytkowników wprowadziło do naszej bazy danych 89 541 letnich rekordów. Poniżej podsumowujemy najciekawsze spośród nich. Dziękujemy wszystkim użytkownikom Ornitho, którzy swoją terenową i "komputerową" aktywnością, przyczynili się do powstania niniejszego raportu!  

BLASZKODZIOBE

Miłośnicy wyszukiwania rzadkości wśród stad gęsi, raczej nie zakwalifikują lata do grona swoich ulubionych pór roku w terenie. O miły przerywnik w oczekiwaniu na jesienną migrację, postarała się jednak bernikla obrożna, raportowana 15 lipca z Osiecznej w Wielkopolsce.  Nad morzem pierwsze osobniki tego gatunku, regularnie pojawiającego się późnym latem na polskim wybrzeżu, widziano w dwóch lokalizacjach 18 września - na uwagę zasługuje obserwacja 115 osobników z rezerwatu Mewia Łacha. Pomiędzy 24 czerwca i 9 września, z gdańskiego Parku Nadmorskiego im. R. Reagana  wielokrotnie meldowano berniklę kanadyjską - "obcy" w naszej awifaunie gatunek, z powodzeniem gniazduje tu kolejny rok.  W dniach 3 - 22 lipca pojedynczą "kanadyjkę" widziano też na Stawach Raszyńskich na Mazowszu. Obydwie spotkane latem kazarki widziano na Górnym Śląsku: pomiędzy 30 sierpnia i 10 września w Gierałtowicach oraz 9 września w Knurowie. W pięciu lokalizacjach spotykano pary gęsiówek egipskich z młodymi. Do najciekawszych kaczek gniazdujących na terenie Polski należą hełmiatka i podgorzałka. Zdecydowana większość obserwacji obu gatunków miała miejsce na południu Polski - największe ilości hełmiatek stwierdzano w rezerwacie Łężczok (do 70 ptaków) i na stawach Wielikąt (do 59 ptaków), natomiast podgorzałek w Nowej Dębie na Podkarpaciu (80 osobników). Na wybrzeżu już 8 września widziano pierwszego edredona - ciekawszych obserwacji blaszkodziobych na północy Polski powinna dostarczyć nadchodząca jesień.

Image and video hosting by TinyPic

Kazarka rdzawa, Gierałtowice, 31.08.2017 / fot. Ireneusz Oleksik

KURAKI

Każda z letnich obserwacji leśnych kuraków zasługuje na szczególną uwagę. Tego lata dwukrotnie obserwowano pojedyncze głuszcze: w Węgierskiej Górce (górnośląskie) oraz w Węglińcu (dolnośląskie).

PERKOZY I BRODZĄCE

2 sierpnia w Żmigrodzie na Dolnym Śląsku zaobserwowano wczesnego perkoza rogatego. W relacji z poprzednimi sezonami, zaskakiwać może brak doniesień kormoranów małych. Spośród 131 rekordów ślepowronów, obserwacji największej liczby ptaków dokonano 15 sierpnia na stawach w Górkach (śląskie) - 49 osobników. Lato tradycyjnie sprzyja obserwacji "południowych" gatunków brodzących. Kilkukrotnie spotykano czaple purpurowe - do dwóch ptaków (30 lipca) na stawach w Spytkowicach oraz pojedyncze 23 lipca w Sułowie (lubelskie), 8 sierpnia w Miedźnej (śląskie), 18 sierpnia na stawach w Górkach (świętokrzyskie) i w dniach 24 - 25 sierpnia w Lubyczy Królewskiej (lubelskie). Pomiędzy 22 czerwca i 18 września aż 39 razy raportowano czaple nadobne, widywane w liczbie 1-2 osobników. Ponadto, trzykrotnie obserwowano pojedyncze warzęchy - dwukrotnie w Wiślicy na Śląsku (22 czerwca oraz pomiędzy 19 i 29 sierpnia) oraz prawdopodobnie tego samego osobnika 15 oraz 29 sierpnia na stawach w Górkach.

Image and video hosting by TinyPic

Czapla purpurowa, Lubycza Królewska, 25.08.2017 / fot. Jarosław Mydlak

SZPONIASTE

Sierpień i wrzesień to dla wielu obserwatorów czas penetracji pól i terenów otwartych, które są w tym okresie szczególnie atrakcyjne, m.in. ze względu na pojawiające się rzadsze gatunki "drapoli". Użytkownikom Ornitho uwadze nie uszły zalatujące ze wschodu i z południa kurhanniki, które widziano pięciokrotnie:  11 lipca w Goniądzu (podlaskie), 12 sierpnia w Sitnie (lubelskie), 15-16 sierpnia w Czarnym Dunajcu (małopolskie), 21-27 sierpnia w Ulhówku (lubelskie) i 24 sierpnia w Dołhobyczowie (lubelskie). Poza miejscami lęgowymi spotykano orły przednie - m.in. 15 sierpnia widziano jednego ptaka w Głogówku na Płaskowyżu Głubczyckim oraz orliki grubodziobe - 25 lipca w Łukcie (warmińsko - mazurskie). W okresie 6 sierpień - 20 września, dokonano 7 obserwacji błotniaków stepowych - w czterech przypadkach samców. Hitem na Pomorzu był raróg, notowany w Stegnie od 31 sierpnia do 16 września.  Bieżący rok jest z pewnością jednym z bardziej owocnych pod kątem obserwacji gadożerów - stacjonarne ptaki obserwowano w czterech lokalizacjach na Lubelszczyźnie, a ponadto dokonano pojedynczych obserwacji w Wyrzysku w Wielkopolsce (15 lipca) oraz w podlaskich Boćkach (5 sierpnia). Interesująca jest wczesna (29 lipca) obserwacja drzemlika z Goniądza. Analizując obserwacje kobczyków (100 rekordów) łatwo zauważyć, że tego lata z pewnością nie można mówić o spektakularnym nalocie - największa stwierdzona liczebność z 10 września (Rząśnik, mazowieckie) to 9 osobników. Większość rekordów dotyczy obserwacji pojedynczych ptaków. Ponadto, doskonale widoczne są fluktuacje w postaci ilości stwierdzeń w poszczególnych regionach Polski. Dla przykładu: zaledwie 4 rekordy dotyczą Opolszczyzny, gdzie w niektórych wcześniejszych sezonach gatunek ten pojawiał się w stadach po kilkadziesiąt osobników.

Image and video hosting by TinyPic

Błotniak stepowy, Krasnopol, 18.08.2017 / fot. Agnieszka Leszczyńska

SIEWKOWCE

Bezsprzecznie jednym z największych terenowych magnesów przełomu lata i jesieni są siewkowce. W tej kategorii, jak co roku, nie zabrakło prawdziwych rzadkości w skali krajowej. Trzykrotnie obserwowano czajki towarzyskie: 24 sierpnia w Ulhówku na Lubelszczyźnie, w dniach 5 - 16 września na pograniczu województw świętokrzyskiego i lubelskiego w Tarłowie oraz 10 września w Kozienicach na Mazowszu. Pomiędzy 23 i 26 sierpnia na Zbiorniku Mietkowskim koło Wrocławia można było zaobserwować terekię. 16 września w Witkowie koło Stargardu Szczecińskiego wykryto 26 dla Polski i pierwszego od 2012 roku biegusa płowego. Od 10 września ze Zbiornika Siewierskiego meldowany jest biegus arktyczny - w dniu sporządzania raportu, oba rzadkie biegusy były nadal obecne. Przełom sierpnia i września to czas penetracji pól i poszukiwań morneli - spośród 21 rekordów tego gatunku, wprowadzonych do Ornitho, zwraca uwagę obserwacja z 14 września, dotycząca stada 23 ptaków w Stegnie. Z siewek nieco "mniejszego kalibru" na uwagę zasługują ponadto doniesienia lęgów szczudłaków z Doliny Biebrzy (2 pary z młodymi) oraz lipcowe stwierdzenie bekasika w Orońsku na Mazowszu (15 lipca).

Image and video hosting by TinyPic

Czajka towarzyska, Tarłów, 15.09.2017 / fot. Eliza Suchozebrska

WYDRZYKI, MEWY, RYBITWY, ALKI

Podczas tegorocznego lata użytkownicy Ornitho zaobserwowali trzy gatunki wydrzyków: tęposternego (2 ptaki), ostrosternego (43 ptaki) oraz długosternego (1 ptak). Jedynym wydrzykiem obserwowanym poza województwem pomorskim, był drugoroczny "ostroster" z Cieszanowa na Podkarpaciu, widziany tam 25 lipca. Czterokrotnie widywano mewy trójpalczaste: 14 i 15 września w Krynicy Morskiej oraz 17 i 18 września w Helu - za każdym razem pojedyncze ptaki. Gatunkiem regularnie odwiedzającym nasz kraj, ale jednak stale elektryzującym rzesze obserwatorów, jest orlica, tego lata obserwowana łącznie czterokrotnie: w Tomaszowie Lubelskim (8 - 15 lipca), w Świnoujściu (20 lipca), na stawach Spytkowice (22 lipca - 15 sierpnia) oraz na składowisku odpadów w Giebnie w województwie kujawsko-pomorskim (26 lipca - 29 sierpnia). Najrzadszymi rybitwami w opisywanym okresie były rybitwy popielate, wprowadzone na Ornitho trzykrotnie: dwa dorosłe ptaki z dni 30 - 31 sierpnia ze Świnoujścia oraz 2 niedojrzałe osobniki z 2 września, widziane w Sztutowie. Począwszy od 14 września, na Ornitho meldowane są alkowate: u schyłku lata, po razie zaobserwowano przedstawicieli trzech gatunków tej rodziny: alkę, nurzyka i nurnika.

Image and video hosting by TinyPic

Wydrzyk ostrosterny, Ujście Wisły, 03.09.2017 / fot. Mateusz Ściborski

SOWY

Grupa Badawcza Sobibór opublikowała niedawno raport, w którym potwierdzone zostały tegoroczne lęgi pięciu par puszczyków mszarnych. 12 lipca, jednego z tych ptaków żyjących w Lasach Włodawskich, wprowadzono również do naszej bazy obserwacji. Jedynego puchacza raportowano 6 września z okolic obozu badawczo-naukowego nad zbiornikiem Siemianówka - poza wyjątkową atmosferą i ciekawymi ptakami w sieci, obecność "Wielkiej Sowy" może być dla niektórych dodatkową motywacją do odwiedzin coraz popularniejszej "Siemki", do czego przy okazji serdecznie zachęcamy! Początkiem września na sile przybrała migracja uszatki błotnej, podczas której ptaki te spotkać można nierzadko w dość niekonwencjonalnych miejscach - jak choćby 17 września na plaży w Helu.

JERZYKOWATE, JASKÓŁKOWATE, KRASKOWE

Najpóźniejszego jerzyka zaobserwowano 20 września w Poznaniu. Niezmiernie cieszy fakt, iż w okresie między 25 czerwca i 9 września z pięciu stanowisk raportowano kraski: dwóch na Mazowszu, dwóch na Podlasiu oraz jednej na Podkarpaciu - w trzech spośród nich ptaki były widywane regularnie przez dłuższy czas. 51 rekordów z okresu 21 czerwca - 13 września dotyczyło żołn - największe stado - 120 osobników - obserwowano 26 sierpnia w Białobrzegach na Podkarpaciu.

Image and video hosting by TinyPic

Kraska, Łapy, 09.09.2017 / fot. Grzegorz Grygoruk

SKOWRONKI, PLISZKOWATE, PŁOCHACZE, DROZDOWATE, POKRZEWKOWATE, MUCHOŁÓWKOWATE

U większości gatunków z tych rodzin migracja trwać będzie jeszcze w okresie wczesnojesiennym - większą ilość ciekawych stwierdzeń fenologicznych zaprezentujemy z pewnością w raporcie jesiennym. Tymczasem, na uwagę zasługują późne stwierdzenia: świergotka polnego - 13 września (Kamień, podkarpackie), pliszki cytrynowej - 30 sierpnia (Michałów, podlaskie), słowików szarych - 3 sierpnia (Goniądz i Świnoujście), jarzębatki - 13 sierpnia (Jeżów Sudecki, dolnośląskie), cierniówki - 19 września (Hel), świerszczaków - 6 września (Poznań) oraz 17 września (Kwidzyń - znaleziony martwy), zaganiaczy - 13 września (dwa ptaki w Mińsku Mazowieckim) oraz muchołówki białoszyjej - 4 września (Jerzmanowice-Przeginia, małopolskie). Z relatywnych rzadkości, w opisywanym okresie dwukrotnie obserwowano pliszki tundrowe - 27 czerwca w Goniądzu oraz o dzień później w Terespolu (lubelskie), natomiast 18 września w rezerwacie Beka na Pomorzu stwierdzono pierwszą świstunkę żółtawą. Pomiędzy 10 i 19 września, sześciokrotnie widziano też świergotki rdzawogardłe - w sumie dziesięć osobników. Interesujący jest rekord śpiewającego samca wodniczki, który pomiędzy 25 i 27 czerwca obserwowany był w Szamocinie w Wielkopolsce. W okresie 22 czerwca - 18 lipca zaobserwowano osiem wójcików (w 5 lokalizacjach), a pomiędzy 28 czerwca i 9 lipca, dwie zaroślówki (2 lokalizacje). W ostatnich latach, oba gatunki pojawiają się już w Polsce regularnie. 

Image and video hosting by TinyPic

Wójcik, 14.07.2017 / fot. Łukasz Krajewski

DZIERZBY, KRUKOWATE I SZPAKI

14 lipca w wielkopolskiej Rydzynie zaobserwowano srokosza "stepowego" podgatunku homeyeri.  Interesujące jest stwierdzenie hybrydy czarnowrona z wroną siwą ze Świnoujścia (13 września). Najciekawszym ptakiem z tej kategorii - a jednocześnie jednym z najrzadszych, spotkanych latem w Polsce - był pasterz, który przez niespełna tydzień przebywał w zachodniopomorskim Śmiechowie - użytkownikom Ornitho udało się go zaobserwować w dniach 25 - 26 sierpnia.

Image and video hosting by TinyPic

Pasterz, Śmiechów, 25.08.2017 / fot. Paweł Butkiewicz

ŁUSZCZAKI I TRZNADLOWATE

Na wyróżnienie zasługuje późne stwierdzenie dwóch ortolanów w Klembowie na Mazowszu - 21 sierpnia.

*          *           *

W podsumowaniu nie uwzględniono rekordów odrzuconych, bądź uznanych za prawdopodobnie błędne w procesie weryfikacji. 

Załączona mapa przedstawia rozmieszczenie letnich rekordów. 

dodane przez Maciej Kowalski
 
czwartek 27 lipiec 2017
technews
Poszukujemy weryfikatorów

Ornitho.pl się rozwija się w szybkim tempie. W 2016 r. swoje obserwacje wprowadziło ponad 700 obserwatorów, z czego 65 osób było bardzo aktywnych i regularnie wprowadzało dane. Rośnie również liczba rekordów. W 2016 roku portal zgromadził prawie 300 000 obserwacji, natomiast w tym roku przekroczyliśmy już ten poziom. W związku z tym poszukujemy też osób, które pomogą zająć się weryfikowaniem i poprawianiem rekordów.

Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt z Tomaszem Chodkiewiczem (tomasz.chodkiewicz@otop.org.pl).

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
niedziela 9 lipiec 2017
avinews
Wiosna na Ornitho – podsumowanie najciekawszych rekordów

Wiosna to zdecydowanie czas największej aktywności terenowej obserwatorów - powroty ptaków z zimowisk oraz przede wszystkim sezon lęgowy, są najlepszymi motywatorami do spędzania dłuższych chwil z lornetką na łonie natury. W okresie pomiędzy 21 marca a 21 czerwca, 614 użytkowników zarejestrowało w naszym systemie aż 202 735 wiosennych rekordów! Poniżej prezentujemy podsumowanie najciekawszych spośród nich. Dziękujemy wszystkim użytkownikom, którzy swoją aktywnością przyczynili się do powstania poniższego raportu!

BLASZKODZIOBE

Jeszcze do końca pierwszej dekady maja, obserwowano na terenie kraju rzadsze gatunki gęsi.  Gęś małą spotykano dwukrotnie: 26 III w Parcewie k. Bielska Podlaskiego oraz w dniach 9 – 10 V w Orońsku na Mazowszu. 12 rekordów dotyczy stwierdzeń gęsi krótkodziobych, spotykanych w liczbie 1-2 osobników, na Podlasiu, w Wielkopolsce oraz na Pomorzu. Do bazy danych wprowadzano również obserwacje bernikli – kolejno: białolicej (106 rekordów), kanadyjskiej (47 rekordów), rdzawoszyjej (15 rekordów) i obrożnej (6 rekordów). 169 rekordów dotyczy ohara, podczas gdy kazarkę rdzawą obserwowano tylko dwukrotnie: 14 V i 4 VI – za każdym razem pojedyncze osobniki w Słońsku. Wiele rodzimych par gęgaw z pewnością nie zachwyciłby fakt, że wiosną pojawiło się aż 131 wpisów, poświadczających obserwacje inwazyjnych gęsiówek egipskich. Z rzadszych kaczek wspomnieć trzeba o mazowieckiej cyraneczce karolińskiej (9 -22 IV, 5 rekordów) oraz samcu markaczki amerykańskiej widzianym w Jastarni (8 IV, 1 rekord).

KURAKI

Wiosna to czas spektakularnych toków rzadkich kuraków leśnych – głuszca i cietrzewi, dzięki czemu wzrasta szansa na ich zaobserwowanie. Cieszyć może fakt, iż cietrzewia rejestrowano w Ornitho aż 46 razy – największe zgrupowania samców liczyły 4 ptaki (w Dolinie Biebrzy oraz na południu Małopolski). Sześciokrotnie spotykano głuszce – trzykrotnie w Borach Dolnośląskich, oraz po razie na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz w Beskidach. 14 kwietnia w Rajgrodzie na Podlasiu stwierdzono wczesną przepiórkę.

PELIKANY I BRODZĄCE

Na przełomie kwietnia i maja, w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie) gościł pelikan różowy – pomiędzy 22 IV i 3 V, użytkownicy Ornitho odwiedzili go pięciokrotnie. 25 IV w miejscowości Zielonki (małopolskie) widziano pierwszego bączka, natomiast 24 III na stawach w Zatorze (małopolskie) pojawiły się ślepowrony. Okres od końca kwietnia do połowy czerwca sprzyjał też obserwacjom rzadkich czapli. 1 VI na żwirowni Smolice (małopolskie) obserwowano czaplę modronosą. W maju trzykrotnie spotykano czaple nadobne, a siedmiokrotnie widziana była czapla purpurowa. Między 4 maja i 15 czerwca, pięciokrotnie obserwowano warzęchy (1 – 3 ptaki), a w okresie 25 IV – 29 V, w trzech lokalizacjach odnotowano ibisy kasztanowate – największą popularnością cieszył się ptak, który przemieszczał się pomiędzy kompleksami stawowymi zachodniej Małopolski: do systemu wprowadzono go jedenastokrotnie.

SZPONIASTE

Przełom kwietnia i maja sprzyjał obserwacjom najrzadziej pojawiających się w naszym kraju błotniaków – stepowych. Pomiędzy 19 kwietnia i 16 maja, obserwacje tego gatunku wprowadzono do systemu trzynastokrotnie. Dotyczyły one 9 osobników – w większości niedojrzałych, lub samic. Na uwagę zasługuje obserwacja gadożera z Polany Białowieskiej (15 VI) oraz 21 rekordów orlików grubodziobych – wszystkie jednak pochodzą z Podlasia. Spośród ośmiu widzianych wiosną orłów przednich, wyróżnić należy niedojrzałego osobnika, widzianego 26 III w Dębowcu, w województwie śląskim. Hitem wiosny – nie tylko w kategorii ptaków szponiastych, ale w ogóle – był bez wątpienia pierwszy dla Polski kaniuk, wykryty na Zamojszczyźnie. Ptak przyciągnął spore rzesze obserwatorów, co znalazło swój wyraz również w 17 rekordach na Ornitho. Spośród 63 wpisów dotyczących sokołów wędrownych, wyróżnia się stwierdzenie lęgu w Koszalinie. Maj był niezwykle owocny w obserwacje kobczyków, które na Ornitho zarejestrowano 49 razy – na uwagę zasługuję stwierdzenie 12 osobników 6 V w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie).

CHRUŚCIELE

Kwiecień to czas powrotu kilku gatunków krajowych chruścieli. 2 kwietnia, na Podlasiu i w Wielkopolsce odnotowano pierwsze kropiatki, natomiast 12 IV na zbiorniku Wonieść stwierdzono zielonkę. Pierwszy derkacz „zaderkał” na nadbiebrzańskich łąkach 20 IV.

SIEWKOWCE

Wiosna to świetny czas dla miłośników siewek. O tym, że użytkownicy Ornitho, w terenie poświęcili tej grupie szczególną uwagę, świadczyć może liczba rekordów, tak interesujących gatunków, jak m.in. ostrygojad (88), szablodziób (19), czy szczudłak (45). Duża liczba stwierdzeń ostatniego z wyżej wymienionych gatunków, ma swoje uzasadnienie w prawdopodobnym lęgu trzech par, na obszarze tłumnie odwiedzanej wiosną Doliny Biebrzy. Nie zabrakło też większych rzadkości. 17 maja w Rezerwacie Beka widziano biegusa arktycznego, pomiędzy 15 IV a 14 V trzykrotnie odnotowano płatkonoga płaskodziobego, a 20 V w Lubyczy Królewskiej na Lubelszczyźnie widziana była terekia. Cieszy 12 stwierdzeń dubeltów – wiele spośród nich przystąpiło zapewne do lęgów na Podlasiu. Jedyne mornele, zgłoszone do Ornitho, widziano 15 maja we Włodawie na Lubelszczyźnie oraz w Gródku na Podlasiu – w obu przypadkach, sześć osobników.

WYDRZYKI, MEWY, RYBITWY, ALKI

Jedynym przedstawicielem wydrzyków, zarejestrowanym wiosną w serwisie Ornitho, był wydrzyk ostrosterny, widziany 29 IV w Międzyrzecu Podlaskim. Użytkownikom portalu udało się też zaobserwować mewę karaibską z Braniewa (drugie stwierdzenie dla kraju, 4 rekordy). 23 IV we władysławowskim porcie widziano mewę bladą. Spośród 45 rekordów rybitwy wielkodziobej, zwraca uwagę obserwacja stada 15 ptaków w rezerwacie Mewia Łacha (11 IV). Z Bartoszyc (22 IV) i Stegny (2 V) pochodzą jedyne stwierdzenia rybitw popielatych. Wiosną, do bazy danych zgłoszono obserwacje wszystkich trzech, regularnie spotykanych na wybrzeżu Bałtyku alkowatych: alki (7), nurzyka (4) i nurnika (2) – spośród tych stwierdzeń, warto wyróżnić późnego nurzyka, widzianego we Władysławowie 11 VI. 

GOŁĘBIE, KUKUŁKOWATE, LELKOWATE, DZIĘCIOŁOWATE

Pierwszą kukułkę minionej wiosny słyszano 7 IV w Narewce (podlaskie). W Mysłowicach na Górnym Śląsku, zarejestrowano z kolei pierwszą turkawkę – 25 IV. Premierowego dla 2017 roku lelka widziano i udokumentowano 4 V w Zamościu.

SOWY

Wiosna na Ornitho była bardzo pomyślna dla sów, bowiem do bazy obserwacji trafiły rekordy dotyczące wszystkich gatunków lęgowych w naszym kraju, w tym puszczyka mszarnego (3 rekordy) oraz puchacza (17 rekordów).

JERZYKOWATE I JASKÓŁKOWATE

Przełom marca i kwietnia, to czas wypatrywania jednych z najbardziej oczekiwanych zwiastunów wiosny – jaskółek. 24 III, w Witnicy na Lubelszczyźnie zaobserwowano pierwszą dymówkę. Dwa tygodnie później – 7 IV, na stawach w Chwałowie koło Mietkowa, napotkano dwie oknówki, natomiast w Czosnowie na Mazowszu, trzy brzegówki. Przylot pierwszych jerzyków ma miejsce na przełomie kwietnia i maja – pierwszego osobnika widziano 19 IV w Krakowie.

KRASKOWE

25 III w Sulechowie (lubuskie) zameldował się pierwszy dudek. Pierwsze obserwacje żołn pochodzą z Koszyc (małopolskie), z 5 V (dwa rekordy – 5 os. i 1 os.). Niezwykle krzepiących –  w obliczu stale dramatycznej sytuacji tego gatunku w Polsce – jest pięć rekordów kraski, które rejestrowano pomiędzy 30 IV i 4 V w dwóch lokalizacjach na Mazowszu oraz jednej na Podkarpaciu.

SKOWRONKI I PLISZKOWATE

6 maja, w miejscowości Padew Narodowa na Podkarpaciu zaobserwowano skowrończyka krótkopalcowego – jest to 15 stwierdzenie tego gatunku w Polsce. 1 V w Drzycimiu (Kujawsko-Pomorskie) sfotografowano najwcześniejszego świergotka polnego, a 24 III w Człuchowie (Pomorskie) – świergotka drzewnego. Pomiędzy 1 a 16 V, dziewięciokrotnie obserwowano świergotki rdzawogardłe. 26 III na Śląsku widziano pierwsze pliszki żółte. Wiosenne stada pliszek, z pewnością warto przeglądać w poszukiwaniu rzadszych podgatunków: na Ornitho zarejestrowano samicę pliszki siwej podgatunku „yarrellii” (22 IV, Ujście Wisły) oraz samca pliszki żółtej podgatunku „feldegg” (30 IV – 1 V, Lipnica Wielka, małopolskie) – wymienione obserwacje podlegają orzeczeniu Komisji Faunistycznej. Aż 45 razy napotykano pliszki żółte („tundrowe”) podgatunku „thunbergi”, których największe stado z Rezerwatu Beka (14 V) liczyło około 1000 osobników! W bazie danych figurują 104 wiosenne rekordy pliszki cytrynowej, które stwierdzano w liczbie do 12 ptaków (również Rezerwat Beka).

JEMIOŁUSZKI

Aż do końca pierwszej dekady maja spotykano w Polsce jemiołuszki – ostatniego ptaka zgłoszono z Warszawy, z dnia 7 V.

PŁOCHACZE I DROZDOWATE

W kwietniu, do Polski powracało wielu przedstawicieli drozdowatych – pierwszego słowika rdzawego widziano 13 IV we Wrocławiu, natomiast słowika szarego, 26 IV w Trzciannem (Podlaskie). Najwcześniejsze pleszki notowano 2 IV w Santoku (lubuskie) i Barczewie (Warmińsko-Mazurskie), a białorzytkę, 31 III w Warszawie. Już pierwszego dnia wiosny, we Wręczycy Wielkiej na Śląsku, zaśpiewała pokląskwa. Spośród 56 rekordów podróżniczka, tylko jeden dotyczy ptaka podgatunku „svecica” – obserwacja miała miejsce 9 V w Tychach.

POKRZEWKOWATE I MUCHOŁÓWKOWATE

Wiosenna fenologia pokrzewkowatych i muchołówkowatych, zarejestrowanych na portalu Ornitho, przedstawia się równie interesująco. Począwszy od trzeciej dekady marca, stwierdzano: 26 III – piecuszka (Jasienica – śląskie), 1 IV – piegżę (Choroszcz – podlaskie), 3 IV – brzęczkę (stawy Wielikąt – śląskie), 4 IV – świstunkę leśną (Stawy Raszyńskie – mazowieckie), 6 IV – rokitniczkę (stawy Przeręb – małopolskie), 9 IV – trzciniaka (Zalew Komorowski – dolnośląskie), 14 IV – gajówkę (Łabunie – lubelskie) oraz muchołówkę żałobną (Prusice – dolnośląskie), 16 IV – trzcinniczka (Słońsk – lubuskie), 20 IV – świerszczaka (Śmigiel – wielkopolskie) oraz muchołówkę białoszyją (Białowieża – podlaskie), 22 IV – muchołówkę szarą (Wyszków – mazowieckie), 27 IV – wodniczkę (Bagno Ławki – podlaskie) oraz łozówkę (Sztum – pomorskie), 30 IV – zaganiacza (Koszalin – zachodniopomorskie), 1 V – strumieniówkę (Łochów – mazowieckie), 3 V – muchołówkę małą (Białowieża – podlaskie), 5 V – jarzębatkę (Koszyce – małopolskie oraz stawy Bies – śląskie), 19 V – wójcika (Grodzisk – podlaskie oraz Piecki – Warmińsko-Mazurskie) oraz 20 V – zaroślówkę (Zajki – podlaskie).

DZIERZBY, KRUKOWATE I SZPAKI

W dniach 24 – 25 maja, w Polsce obserwowano dwa samce dzierzby rudogłowej – w Ożarowie Mazowieckim (mazowieckie) oraz Dobiegniewie (lubuskie). Z 19 IV i 4 V pochodzą jedyne zgłoszenia srokoszy „stepowych” podgatunku „homeyeri” – kolejno, z Święciechowej i Rydzyny (oba wielkopolskie). Interesujące jest stwierdzenie hybrydy czarnowrona z wroną siwą z Parku Poniatowskiego w Łodzi (9 VI).

ŁUSZCZAKI I TRZNADLOWATE

W systemie Ornitho nie odnotowano żadnego z rzadszych łuszczaków czy trznadlowatych, które wiosną odwiedziły nasz kraj (mowa m.in. o trzecin dla kraju trznadlu czarnogłowym). Warto jednak zwrócić uwagę na późny rekord rzepołuchów – jeszcze 9 V widziano 9 osobników w miejscowości Kobylin-Borzymy na Podlasiu. 

*          *           *

W podsumowaniu nie uwzględniono rekordów odrzuconych, bądź uznanych za prawdopodobnie błędne w procesie weryfikacji. 

dodane przez Maciej Kowalski
 
Środa 5 kwiecień 2017
technews
Atlas ptaków lęgowych Europy EBBA2. Zbieraj dane podczas wakacji

Ten sezon lęgowy jest ostatnim rokiem zbierania danych w ramach drugiej edycji Atlasu ptaków lęgowych Europy. Wiele miejsc, położonych głównie we wschodniej i południowo-wschodniej Europie, wciąż wymaga badań terenowych. Jeśli chcesz pomóc w uzupełnieniu tych luk, na przykład podczas wakacji, to wejdź na stronę EBBA2 (link). Znajdziesz tam nformację o akcji uzupełniania  "dziur" oraz mapę z najgorzej zbadanymi kwadratami.

Najłatwiejszym sposobem na zbieranie danych do EBBA2 jest wpisywanie obserwacji do aplikacji NaturaList. Aplikacja może być używana w cełej Europie. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na zbieranie danych jest kompletowanie pełnych list gatunków.

Z góry dziękujemy za cenną współpracę i życzymy miłej zabawy podczas prac terenowych EBBA2!

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 3 kwiecień 2017
technews
Atlas ptaków lęgowych Europy EBBA2. Jak go uzupełnić o swoje dane?

Sezon 2017, to ostatni rok zbierania danych terenowych, które będą mogły zasilić Atlas Ptaków Lęgowych Europy EBBA2 (więcej informacji znajdziesz tu). Ponieważ projekt EBBA2 nie jest w Polsce dofinansowany, zakres prac terenowych w sezonie 2017 będzie zależał głównie od aktywności obserwatorów-wolontariuszy i ich chęci do włączenia się w projekt i przekazywania swoich danych do krajowej kartoteki ornitho.pl lub kartotek regionalnych.

Jakie dane są szczególnie potrzebne?

Hasło przewodnie EBCC, to „każdy ptak się liczy!”. Zgodnie z tym, każda obserwacja ma szansę sprawić, że Atlas Europejski prezentował będzie dane wyższej jakości. Jednak w przypadku niektórych gatunków, obserwacje są szczególnie pożądane. Wstępne zestawienie danych dostępnych na poziomie krajowym wskazuje, że dla gatunków pospolitych dysponujemy już teraz dobrej jakości danymi dotyczącymi rozmieszczenia. Znacznie mniej informacji posiadamy dla gatunków rzadkich, gniazdujących lokalnie, lub rzadko rejestrowanych (np. o aktywności nocnej).

W największym stopniu możesz więc wspomóc EBBA2, przez przekazywanie informacji o gniazdowaniu średnio-licznych i nielicznych gatunków ptaków, a także gatunków o niskiej wykrywalności (skrytych, o aktywności nocnej). W przypadku wszystkich gatunków, w tym tych pospolitych, szczególnie istotne będą informacje dotyczące wysokich kategorii gniazdowania, w szczególności gniazdowania pewnego (a więc obserwacje gniazd, nielotnych piskląt itp.). Jak zawsze, zachęcamy do przekazywania tzw. pełnych list gatunków, a więc notowania wszystkiego, co widzimy podczas wycieczki terenowej (http://www.ornitho.pl/index.php?m_id=1192&item=3).

Gdzie zbierać dane?

Ponieważ dane na potrzeby Atlasu EBBA2 agregowane są do poziomu siatki 50x50 km, lokalizacja prowadzenia obserwacji ma nieco mniejsze znaczenie, niż w przypadku atlasów o małym „oczku” siatki. Prowadź więc obserwacje tam, gdzie możesz i gdzie zwyczajowo to robisz. Są jednak w skali kraju pola 50x50 km, rzadziej penetrowane przez obserwatorów ptaków, dla których wyraźnie brakuje danych. Skontaktuj się z koordynatorem regionalnym (ich listę znajdziesz tu), który wskaże, dla których pól najbardziej brakuje danych. W pierwszej połowie kwietnia OTOP udostępni również mapę prezentującą stopień zbadania poszczególnych pól.

W jaki sposób możesz przekazać swoje dane na potrzeby Atlasu Europejskiego?

Jeśli Twoje obserwacje mają zasilić Atlas Europejski, to musza znaleźć się w ogólnodostępnej bazie danych. Sugerujemy wpisanie swoich danych do ogólnokrajowej bazy obserwacji ptaków Ornitho (www.ornitho.pl), lub do kartoteki regionalnej, jeśli taka działa w regionie, w którym działasz. Pamiętaj, że w atlasie uwzględnione zostaną dane z lat 2013-2017. Nie ograniczaj się więc tylko do przekazania do kartotek danych z bieżącego sezonu, ale udostępnij również dane od roku 2013, szczególnie jeśli dotyczą one rzadszych gatunków, miejsc rzadko odwiedzanych przez obserwatorów ptaków, lub wysokich kategorii gniazdowania.

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
sobota 1 kwiecień 2017
avinews
Nie tylko zabawa - balony zagrożeniem dla nadmorskiej awifauny

Niektórzy ludzie wierzą, że skoro lateks jest naturalny, wykonane z niego balony, wypuszczane do środowiska, są nieszkodliwe. Sprawa jest zdecydowanie mniej jednoznaczna...

Przyrodnicy z brytyjskiego Marine Conservation Society są zdania, że ​​należy zakazać wypuszczania balonów, ponieważ mogą się w nie zaplątywać zwierzęta, co skazuje je na śmierć.  Według danych zebranych przez stowarzyszenie, w ubiegłym roku, na światowych plażach odnotowano 53% więcej śmieci będących pochodnymi tego zjawiska, niż w poprzedzającym go 2015 roku.

Do tej pory pięćdziesiąt samorządów lokalnych zgodziło się zaprzestać wypuszczania balonów oraz papierowych latarni i lampionów na ich terenie, a MCS wezwało pozostałe do podobnych rozwiązań.

Zagrożeń związanych z dostawaniem się balonów do środowiska jest więcej, jak podkreśla Emma Cunningham - specjalista do spraw zanieczyszczenia środowiska w MCS: Problem napawa strachem, kiedy uświadomimy sobie z czego tak naprawdę składają się balony i jak długo rozkładają się w środowisku. Niektórzy ludzie wierzą, że skoro lateks jest naturalny, wykonane z niego balony są nieszkodliwe, po ich wypuszczeniu. To oczywiście mało precyzyjne uproszczenie. W środowisku morskim lateks jest w stanie przetrwać od 4 do 6 lat, zanim ulegnie rozkładowi. Ostatnie badania wskazują również, że tylko około 13 procent balonów, pękając rozpadało się na mniejsze kawałki, natomiast ponad 80 procent spadło w stanie nienaruszonym. To tłumaczy występowanie całych "balonowych ściółek" na naszych plażach. Ciężko przypuszczać, że takie zjawisko nie przedstawia zagrożeń dla środowiska naturalnego, np. nadmorskiej awifauny.

Zagrożone są nie tylko ptaki. Serwis BBC poinformował niedawno o przypadku śmierci 3-letniego konia, który udusił się, wskutek zadławienia balonem.

MCS zachęca ludzi, aby przekonywali członków swoich lokalnych władz samorządowych do wydawania lokalnych zakazów zatruwania środowiska balonami. Podobne restrykcje wprowadzono już m.in. w australijskimch stanach Nowa Południowa Walia i Queensland oraz w amerykańskich stanach Floryda, Wirginia, Connecticut, Tennessee, Teksas oraz Kalifornia. Poparcia sprawie udzieliła Local Government Association - organizacja, w której skład wchodzą władze lokalne Anglii i Walii. Jak zauważył rzecznik prasowy LGA, Martin Tett, latające przedmioty, takie jak latarnie i lampiony stanowią też niemałe zagrożenie dla ludzi - ich zdrowia oraz własności. Ponadto, wiele samorządów, które doświadczyły znacznych obniżek budżetowych, są w naturalny sposób zainteresowane oszczędnościami -  zwłaszcza, gdy zmuszone są wydawać miliony na sprzątanie nadmorskich plaż.

Na zdjęciu: martwa fregata, zaplątanya we wstążkę przyczepioną do balonu. Fot. U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters / Wikimedia Commons

dodane przez Maciej Kowalski
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
>
 
n/stronę :
liczba : 77
Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2017