fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
błotniak łąkowy 2018
       - 
bocian czarny 2018
       - 
ortolan 2018
       - 
trzmielojad 2018
       - 
czeczotka 2017
       - 
czeczotka tundrowa 2017
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Uprawnienia użytkowników
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Aktualności
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
 
n/stronę :
liczba : 85
 
czwartek 26 kwiecień 2018
avinews
Ptaki
X Rajd Ptasiarzy | 12 maja 2018
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
niedziela 1 kwiecień 2018
avinews
Zima na Ornitho - podsumowanie najciekawszych rekordów
dodane przez Maciej Kowalski
 
wtorek 20 marzec 2018
avinews
W najbliższy weekend zapraszamy na liczenie wróbli w Warszawie
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
niedziela 18 marzec 2018
technews
Nowy moduł do odnotowywania martywch i rannych zwierząt
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 15 marzec 2018
technews
Import danych z Polskiej Kartoteki Przyrodniczej
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 18 styczeń 2018
avinews
Ptaki
Komunikat Komisji Faunistycznej
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 8 styczeń 2018
avinews
Ptaki
Jesień na Ornitho - podsumowanie najciekawszych rekordów

Święta za pasem, co równa się początkowi astronomicznej zimy, przypadającemu na 22 grudnia. W związku z tym nadszedł czas, aby podsumować minioną porę roku, w kontekście najciekawszych obserwacji z tego okresu, wprowadzonych do bazy Ornitho. W powstaniu poniższego raportu miało swój udział 415 obserwatorów, którzy w jesiennym czasie podzielili się z nami swoimi 80868 obserwacjami! Serdecznie dziękujemy i już od dziś zapraszamy do współpracy przy tworzeniu podsumowania zimy 2017/2018!

BLASZKODZIOBE

Przegląd obserwacji tradycyjnie rozpoczynamy od blaszkodziobych. Podczas jesiennych spotkań z gęśmi, użytkownicy Ornitho zaobserwowali pełen zestaw gęsich rzadkości. Spośród bernikli najliczniej stwierdzana była bernikla białolica, której największa odnotowana liczebność to 500 osobników (22 X, Ustka). W tej samej lokalizacji, 9 X stwierdzono największe stado - drugiej w kolejności - bernikli obrożnej – 51 ptaków. Najrzadziej – bo sześciokrotnie – widywano bernikle rdzawoszyje, chociaż 6 XI na zbiorniku Jeziorsko zaobserwowano jedno z najliczniejszych spośród dotąd stwierdzonych stad tego gatunku, liczące 8 osobników. Największym wyzwaniem wśród poszukiwaczy gęsich rzadkości jest najpewniej gęś mała. Tegorocznej jesieni, dobrym miejscem do opatrzenia się z tym gatunkiem były stawy w Rykach (lubelskie), gdzie w dniach 23-25 listopada obserwowano go parokrotnie. Pomiędzy 24 IX a 5 XI w Dolinie Baryczy regularnie obserwowano kazarki rdzawe – poza tym widywano je jeszcze w pięciu lokalizacjach – zawsze pojedyncze osobniki. Jesień nie przyniosła „kaczych rzadkości” – jednymi z najciekawszych kaczek stwierdzanych każdorocznie w ramach jesiennej migracji były zatem podgorzałki, obserwowane w ośmiu lokalizacjach południowo-zachodniej Polski, w liczbie do 36 ptaków (15 X, stawy Nowa Dęba, podkarpackie). Wymienić też warto obserwacje edredonów spoza wybrzeża: 9 X na stawach w Popielewie (podlaskie) oraz 12 X w Gródku (podlaskie) widziano prawdopodobnie tego samego samca, a w dniach 1-3 XI w Giżycku (warmińsko-mazurskie) obserwowano samicę. Ciekawa jest też obserwacja 421 szlacharów z zachodniopomorskiego Niechorza (28 X).

Image and video hosting by TinyPic

Bernikla rdzawoszyja, Knyszyn, 9.10.2017 / fot. Grzegorz Grygoruk

NURY,  PERKOZY, BRODZĄCE

Niestety, tegoroczna jesień nie obdarowała obserwatorów rzadszymi gatunkami nurów: białodziobym ani lodowcem. W kategorii „nury i perkozy” prym wiodą więc perkozy rogate, których największe stado (15 os.) zaobserwowano 30 X w Helu. Wśród ptaków brodzących najciekawszy był zimujący kormoran mały: w dniach 1-17 XII, „pigmej” przebywał w rejonie Zbiornika Goczałkowickiego (śląskie).

Image and video hosting by TinyPic

Kormoran mały, Zb. Goczałkowicki, 13.12.2017 / fot. Antoni Mielnikow

SZPONIASTE

Przełom września i października to czas, w którym niebo nad Polską opuszczają ostatnie niedobitki „drapoli”, zimujących w cieplejszych rejonach Euroazji lub Afryki. Najpóźniejsze kurhanniki obserwowano 29 IX w Wiślicy (śląskie) oraz 1 X w Somiance (mazowieckie). Zaskakujące jest bardzo późne doniesienie orlika grubodziobego z 12 XI Wiązownicy na Podkarpaciu - ptak przyleciał pod czatownię fotograficzną. W okresie 23 X – 14 X czterokrotnie obserwowano pojedyncze błotniaki stepowe (w trzech przypadkach: samce), a jeszcze 24 września nad zbiornikiem Siemianówka widziano gadożera. Na słynącym już z rarogów Płaskowyżu Głubczyckim (opolskie), dwukrotnie notowano pojedyncze osobniki tego gatunku: 27 IX w Pietrowicach Wielkich oraz 29 IX w Baborowie. 23 września w Krynicy Morskiej oraz Rutkach (podlaskie) stwierdzono pierwsze jesienne drzemliki, natomiast ostatniego kobczyka widziano 9 IX w Tchórznicy Włościańskiej (mazowieckie).

Image and video hosting by TinyPic

Orlik grubodzioby, Wiązownica, 12.11.2017 / fot. Tomasz Szylar

SIEWKOWCE

„Siewkowym” (i nie tylko) hitem jesieni stała się bez dwóch zdań czajka szponiasta wykryta 24 IX na pod Strzelnem (kujawsko-pomorskie). Do 11 XII gatunek ten zarejestrowano w bazie Ornitho aż 41 razy. Co ciekawe, pomimo nieprzyjaznego klimatu, ptak jest nadal „przywiązany” do swojego fragmentu pola na skrzyżowaniu krajowych dróg numer 62 i 25. Choć, tak czy siak, mamy do czynienia z pierwszym stwierdzeniem tego gatunku w Polsce, o jego statusie, po uzyskaniu wyników analizy izotopowej piór, zdecyduje Komisja Faunistyczna. Oprócz czajki szponiastej, jesienią nasz kraj odwiedziły również dwie czajki towarzyskie: w dniach 23 IX – 15 X obserwowano niedojrzałego osobnika na stawach Rykach (lubelskie), natomiast 4 – 7 XI na stawach Wielikąt (śląskie). Na przełomie października i listopada niezwykle ciekawie było na zbiorniku Jeziorsko, skąd do bazy Ornitho meldowano drugą dla kraju sieweczkę długonogą (21 X – 6 XI), szóstą dla Polski siewkę złotawą (28 X – 23 XI) oraz późnego mornela (28 X – 3 XI). Z komisyjnych siewkowców widziano jeszcze płatkonoga płaskodziobego – w dniach 25 – 26 IX w Śmiglu (wielkopolskie), a także kilka biegusów morskich: 9 IX – 1 os. w Niechorzu (zachodniopomorskie), 9 i 13 X – pojedyncze ptaki w Ustce (pomorskie), 22 X – 1 os. w Kosakowie (pomorskie), 24 X – 1 os. w Darłówku (zachodniopomorskie), 1 XI – 1 os. w Trzebiatowie (zachodniopomorskie) oraz w dniach 1 – 3 XI – od 1 do 3 ptaków w Helu. Z ciekawszych fenologii warto wymienić obserwacje pojedynczych listopadowych szlamników:  9 XI w Świnoujściu oraz w dniach 4 – 12 XI w Miliczu (dolnośląskie).

Image and video hosting by TinyPic

Czajka szponiasta, Strzelno, 17.11.2017 / fot. Tomasz Baldujew

WYDRZYKI, MEWY I RYBITWY

Tegoroczny październik zapisze się w pamięci m.in., dzięki obserwacjom co najmniej czterech wydrzyków wielkich: 13 XI prawdopodobnie tego samego osobnika widziano w Kątach Rybackich oraz Stegnie (pomorskie), 29 XI skuę obserwowano zarówno w Gdańsku, jak również na Pomorzu Zachodnim – w Rewalu oraz Niechorzu (znów najpewniej ten sam osobnik). Ponadto, pomiędzy 24 X a 6 XI pierwszoroczny osobnik przesiadywał na stawach w Rudzie pod Warszawą. Nad Zatoką Gdańską czterokrotnie widziano pojedyncze wydrzyki tęposterne: 6 X w Krynicy Morskiej, 13 X w Stegnie, 29 X w Gdańsku oraz 30 X w Jantarze. Jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń dla krajowej awifaunistyki było wykrycie pierwszej dla kraju mewy ochockiej. Ptaka, pojawiającego się nieregularnie w dniach 7 – 9 XI na Jeziorze Kierskim w Poznaniu, widziała jedynie garstka szczęśliwców.  W cieniu mewy ochockiej pozostają inne, warte jednak wymienienia gatunki z tej samej rodziny. Pojedyncze orlice widziano dwukrotnie: w dniach 5 – 12 XI w  Żmigrodzie (dolnośląskie) oraz 15 XI w Lubyczy Królewskiej (lubelskie). Rzadko wizytującą śródlądzie mewę bladą dwukrotnie spotkano na Lubelszczyźnie: 5 XI w Lubyczy Królewskiej oraz 11 XI w Łaszczowie. Do systemu wprowadzono 32 rekordy dotyczące stwierdzeń mew trójpalczastych – widziano w sumie 133 osobniki. Ponadto, sześciokrotnie obserwowano pojedyncze rybitwy popielate, w tym raz na śródlądziu, w dniach 20 – 24 X na Zbiorniku Mietkowskim (dolnośląskie).

Image and video hosting by TinyPic

Mewa ochocka, Poznań, 8.12.2017 / fot. Łukasz Wawrzyniak

SOWY

Północne wiatry, dominujące początkiem listopada, przywiały do Wielkopolski sowę jarzębatą. Użytkownicy Ornitho obserwowali ptaka pomiędzy 9 a 12 listopada. W okresie między 25 IX a 21 XII stwierdzono również jedenaście uszatek błotnych.

Image and video hosting by TinyPic

SKOWRONKI, ŚWIERGOTKI, DROZDOWATE, POKRZEWKOWATE, DZIERZBY

Tegoroczna jesień przyniosła liczne obserwacje górniczków, które meldowano z ponad dwudziestu lokalizacji: za wyjątkiem obserwacji pojedynczego ptaka w Helu (5 X), z województw podlaskiego i lubelskiego. Gro stwierdzeń miało miejsce w listopadzie, a największe stwierdzone stado, zaobserwowane 9 XI w Bielsku Podlaskim, liczyło 138 osobników. 15 X na łąkach koło Wieliszewa (mazowieckie) obserwowano i udokumentowano świergotka szponiastego. Ciekawego stwierdzenia dostarczyli obserwatorzy z obozu ornitologicznego na zbiorniku Siemianówka, gdzie 11 X złapano i zaobrączkowano modraczka. W dwóch lokalizacjach obserwowano pierwiosnki syberyjskie podgatunku „tristis”: 17 X w Jastarni oraz 11 XII w Suchym Lesie (wielkopolskie). Pomiędzy 23 a 30 IX, stwierdzono siedem świstunek żółtawych.  Dwukrotnie spotykano srokosze podgatunku „homeyeri”: w dniach 12 – 19 XI w Zalesiu (lubelskie) oraz 18 XI w Resku (zachodniopomorskie).

Image and video hosting by TinyPic

Modraczek, Akcja Siemianówka, 11.10.2017 / fot. Grzegorz Grygoruk

ŁUSZCZAKI I TRZNADLOWATE

W listopadzie i grudniu nasz kraj doświadczył wyraźnego nalotu czeczotek, podczas których licznie stwierdzano czeczotki tundrowe. W okresie od 31 X do 17 XII do bazy obserwacji wprowadzono niesamowitych 71 ptaków tego gatunku! Przypominamy, że wszystkie obserwacje czeczotek tundrowych podlegają orzecznictwu Komisji Faunistycznej! 12 X w Darłowie obserwowano samca poświerki, który zamyka jesienny raport.

Image and video hosting by TinyPic

Czeczotka tundrowa, Szczecin, 14.11.2017 / fot. Marcin Sołowiej

*          *           *

W podsumowaniu nie uwzględniono rekordów odrzuconych, bądź uznanych za prawdopodobnie błędne w procesie weryfikacji. Raport sporządzono wyłącznie na podstawie obserwacji umieszczonych w serwisie Ornitho.pl

dodane przez Maciej Kowalski
 
Środa 20 grudzień 2017
avinews
Ptaki
Nowa przeglądarka na EuroBirdPortal
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 23 listopad 2017
avinews
Książka "Rzadkie ptaki Polski"
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
wtorek 21 listopad 2017
technews
Prośba o wysyłanie zgłoszeń do Komisji Faunistycznej
dodane przez Tomasz Chodkiewicz
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
 
n/stronę :
liczba : 85
Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2018