fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
bocian biały 2023
       - 
kobczyk 2023
       - 
piecuszek 2023
       - 
dzięcioł białoszyi 2023
       - 
biegus zmienny 2023
       - 
jer 2023
       - 
błotniak zbożowy 2023
       - 
kulik mniejszy 2023
       - 
rybitwa popielata 2023
       - 
śmieszka 2023
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Regiony ornitologiczne
 - 
Podlasie
 - 
Kujawy
Aktualności
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 120
 
wtorek 26 wrzesień 2023
tipnews
Statystyki gatunku w Ornitho.pl
Oto kolejna krótka ściąga, tym razem pokazująca gdzie na Ornitho.pl można znaleźć statystyki gatunku
 
Ornitho.pl to nie tylko miejsce deponowania naszych obserwacji terenowych. Portal posiada również szereg narzędzi, przydatnych do wstępnej analizy danych, zgromadzonych w terenie przez użytkowników. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać jak obejrzeć statystyki wybranego gatunku.
 
Aby dowiedzieć się więcej różnych aspektach występowania interesującego nas gatunku, w pierwszym kroku w lewym menu na stronie głównej Ornitho rozwijamy nadrzędną zakładkę "Statystyki", w niej zakładkę "Statystyki gatunku", a następnie klikamy w "Szczegóły gatunku". Pojawia się panel wyboru gatunku - domyślnie ustawiony na ptaki, ale oczywiście możemy również wybrać takson z innej grupy systematycznej. Wybieramy interesujący nas gatunek, kilkamy przycisk "Pokaż" i otrzymujemy szereg informacji, podzielonych na kilka zakładek. Główne statystyki znajdziemy w zakładce "Statystyki" - zobaczymy tutaj występowanie gatunku na pełnych listach czy też rozkład liczby obserwacji gatunku w skali roku. W zakładce "Ekologia gatunku" zobaczymy jak przedstawia się stadność gatunku (jak często obserwatorzy obserwują gatunek w danej liczebności) a także pionowy rozkład obserwacji. Wreszcie zakładka "Mapa" pokazuje rozkład obserwacji w podziale na sześć głównych regionów geograficznych.
 
Grafikę pokazującą jak obejrzeć statystyki gatunku przygotowała Adrianna Muszyńska.

dodane przez Bartosz Smyk
 
niedziela 25 czerwiec 2023
technews
Motyle dzienne w ornitho.pl

Dziś otworzyliśmy dla Was nową grupę taksonomiczną: motyle dzienne. W tej grupie dostępnych na liście krajowej ornitho.pl jest 170 taksonów (gatunków i taksonów nieoznaczonych). W tym: 85 taksonów, których każda obserwacja podlega weryfikacji, 45 gatunków, których obserwacje są automatycznie ukrywane, 17 gatunków, które można dodawać mając dodatkowe uprawnienia. Lista weryfikatorów dostępna jest tu: https://www.ornitho.pl/index.php?m_id=155

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 16 marzec 2023
avinews
Ptaki
Cenzus śmieszki w roku 2023

Szanowni Obserwatorzy i Obserwatorki,

 

W 2023 roku organizujemy cenzus populacji lęgowej śmieszki Chroicocephalus ridibundus w Polsce.

Krajowa populacja tego gatunku, zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej, wykazuje spadek liczebności. Ostanie oceny liczebności śmieszki w Polsce – na poziomie 90–100 tys. par, oparte są na niepełnych danych. Niektóre kolonie tego gatunku w kraju są od lat monitorowane w ramach Monitoringu Mewy Czarnogłowej. Inne liczą pojedynczy obserwatorzy w ramach swoich własnych badań. Mimo to, aktualne informacje na jej temat w kraju pozostają nieznane, a w najlepszym przypadku niedoszacowane. Celem tego cenzusu jest poznanie aktualnego rozmieszczenia i liczebności śmieszki w Polsce w oparciu o zlokalizowanie możliwie wszystkich miejsc rozrodu tego gatunku w całym przekroju liczebności od stanowisk z pojedynczymi parami do kilkutysięcznych kolonii. Wyniki cenzusu zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie ornitologicznym.

Zachęcamy wszystkich do pomocy w badaniach. Jeśli zlokalizujesz kolonię śmieszki, sprawdź za pomocą wyszukiwarki w bazie ornitho.pl, czy ktoś ją wcześniej zaobserwował. Jeśli nie – prosimy o kontakt na adresy e-mail: marcin.przymencki@wp.pl (dane z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego) i pzielinski@miiz.waw.pl (dane z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego).

 

Z góry dziękujemy!

Piotr Zieliński, Marcin Przymencki

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
piątek 10 luty 2023
tipnews
Jak wygenerować mapę swoich obserwacji z Ornitho.pl?

Przedstawiamy krótką instrukcję jak wygenerować mapę swoich obserwacji z Ornitho.pl

Aby wykonać taką mapę, wystarczy wejść w zakładkę „Wszystkie moje obserwacje”, a następnie kliknąć „Zmień kryteria wyszukiwania”. W tej części portalu w zakładce „Okres” ustawiamy interesujący nas zakres dat (możemy skorzystać ze zdefiniowanego filtra, np. „w tym roku”, "ostatni tydzień" itp.), zaś w „Formacie wyników” wybieramy opcję „Mapa obserwacji”. Domyślna mapa wizualizuje nasze obserwacje w postaci kropek jednego koloru, ale możemy też wybrać opcję różnicowania obserwacji kolorem pod względem stwierdzonych kryteriów lęgowości lub czasu stwierdzenia.

Na takiej mapie możemy zwizualizować nasze obserwacje w Ornitho.pl dla dowolnie zadanego okresu, a także dla pojedynczego gatunku, rodziny ptaków, mniejszego obszaru (województwo, gmina, ręcznie zaznaczony na mapie dowolny obszar) oraz innych szczegółów obserwacji.

Grafikę pokazującą krok po kroku jak wykonać wizualizację swoich obserwacji na mapie przygotowała Adrianna Muszyńska.

dodane przez Bartosz Smyk
 
czwartek 9 luty 2023
tipnews
Jak wyeksportować swoje obserwacje z Ornitho.pl?

Przedstawiamy krótką instrukcję jak wykonać eksport swoich obserwacji z Ornitho.pl

Z menu po lewej stronie (w widoku po zalogowaniu się na swoje konto w ornitho) wchodzimy we "Wszystkie moje obserwacje". Następnie klikając w "zmień kryteria wyszukiwania" możemy ustawić wybrany przez nas zakres dat lub inne filtry (gatunek, lokalizacja itp.). Po wybraniu kryteriów i kliknięciu "Szukaj" otrzymujemy zgodne z nimi zestawienie obserwacji - na razie w przeglądarce internetowej. Kolejnym krokiem jest wybranie formatu danych, do jakiego chcemy wyeksportować dane (możliwe opcje to pliki .txt, .xlsx, .xls, .kml, .xml oraz .json) - wybieramy go klikając w odpowiednią ikonkę. Po zaznaczeniu rodzaju pliku do wyeksportowania pojawia się zielone pole informujące o gotowości do pobrania tegoż pliku, z linkiem uruchamiającym eksport. Klikamy w ten link, zapisujemy plik, i mamy gotowy wyciąg z naszych obserwacji.

Grafikę pokazującą krok po kroku jak wykonać eksport swoich danych przygotowała Adrianna Muszyńska.

dodane przez Bartosz Smyk
 
środa 11 styczeń 2023
avinews
Ptaki
Zimowe liczenia ptaków wodno-błotnych w miastach | zaproszenie do wzięcia udziału w liczeniach

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zapraszają do udziału w zimowym liczeniu ptaków wodno-błotnych w miastach. Akcja jest prowadzona niezależnie od Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych i ma na celu sprawdzenie jaka część populacji ptaków wodnych (kaczek, chruścieli, łabędzi czy mew) zimuje w polskich miastach, a zwłaszcza w miejscach gdzie obecność ptaków wynika z działalności człowieka (np. z powodu dokarmiania czy obecności podgrzewanych wód).

Więcej informacji o akcji można znaleźć pod tym linkiem.

dodane przez Bartosz Smyk
 
piątek 6 styczeń 2023
avinews
Ptaki
Hybrydy dzięciołów białoszyich i dużych | zaproszenie do wzięcia udziału w liczeniach

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zachęca do wzięcia udziału w badaniach dotyczących mieszańców dzięciołów białoszyich i dużych. Więcej informacji o projekcie i metodykę liczeń można znaleźć na TUTAJ.

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
sobota 15 październik 2022
technews
Wielkość zdjęć dodawanych przez ornitho i NaturaList

W ornitho obowiązują dwie zasady dotyczące dodawania zdjęć do obserwacji:

(1) jeśli zdjęcie dodajesz wraz z obserwacją to nie ma limitu wielkości zdjęcia

(2) jeśli zdjęcie dodajesz do już zapisanej obserwacji to limit wielkości zdjęcia wynosi 3072 px (dotyczy to dłuższego wymiaru).

 

Zdjęcia w ornitho wyświetlają się w zmniejszonej wielkości, ale przechowywane są w orginalnej wielkości. Planowana jest przebudowa galerii zdjęć tak aby wyśletlać je w lepszej rozdzielczości.

 

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
sobota 24 wrzesień 2022
technews
Ptaki
Kilka technicznych informacji

Garść technicznych informacji:

- Na podstronie "Moja lista gatunków" wprowadzono oddzielne podsumowanie dla gatunków oznaczonych, podgatunków, mieszańców i gatunków nieoznaczonych. Jeśli w Twoich statystykach znajdziesz jakieś nieścisłości napisz do nas na ornitho@otop.org.pl

- W aplikacji NaturaList można teraz tworzyć listy ze swoimi skrótami gatunków. Aby utworzyć skrót naciśnij i przytrzymaj nazwę gatunku. Po utworzeniu listy (np. ptaki miast, ptaki mokradeł, sowy itp) jest ona dostępna w widoku wyboru gatunków, co znacznie przyspiesza wprowadzanie obserwacji.

- W ornitho można importować swoje dane z Excela, ale wcześniej trzeba otrzymać dodatkowe uprawnienia od administratora. Jeśli chcesz importować swoje dane z Excela napisz na ornitho@otop.org.pl

- Tradycyjnie zachęcamy do raportowania obserwacji w postaci list gatunkowych. Więcej info tu.

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
piątek 28 styczeń 2022
technews
Aplikacja NaturaList dostępna na urządzenia z iOS

Nowy rok dla dla portalu ornitho.pl rozpoczął się świetną informacją, związaną z mobilną aplikacją NaturaList. Dosłownie od kilku dni dostępna jest wersja tej aplikacji na urządzenia firmy Apple. Naturalist na iOS jest do pobrania w AppStore - działa na urządzeniach typu iPhone oraz iPad.

NaturaList na iOS jest na razie wersją podstawową. Zakres funkcji aplikacji urządzenia Apple jest ograniczony w porównaniu z wersją na Androida. W szczególności brakuje jeszcze opcji zmiany wpisów i wprowadzania list obserwacji. Trwają już prace nad udostępnieniem tych funkcji również dla użytkowników urządzeń z iOS.

Aplikacja jest darmowa w wersji podstawowej (do wprowadzania obserwacji), ale jest możliwe dokupienie dodatkowych funkcji do wyszukiwania obserwacji w pobliżu własnej lokalizacji. Użytkownicy mogą wykupić subskrypcje na trzech poziomach: "Basic" (2,99 €/rok), "Follower" (4,99 €/rok) lub "Big Fan" (10,49 €/rok). Warto dodać, że wykupienie subskrypcji wspiera dalszy rozwój i utrzymanie aplikacji.

Serdeczne podziękowania należą się Szwajcarskiemu Instytutowi Ornitologicznemu (vogelwarte.ch), który w znacznym stopniu sfinansował rozwój aplikacji.

Aplikacja jest dostępna pod linkiem https://apps.apple.com/us/app/naturalist/id1175280268

Ważna informacja dla użytkowników posiadających już wersję beta (testową) aplikacji – wkrótce zostanie ona dezaktywowana. Aby móc nadal korzystać z NaturaList, należy ją pobrać ponownie.

Mamy nadzieję, że w ten sposób ornitho.pl znacząco wzbogaci się o obserwacje właścicieli urządzeń z iOS. A im więcej obserwacji trafi do ornitho.pl, tym pełniejsza będzie nasza wiedza o ptakach w naszym kraju.

Oczywiście zachęcamy wszystkich obserwatorów do wprowadzania obserwacji na ornitho.pl - czy bezpośrednio w terenie przez aplikację mobilną, czy też w zaciszu domowym z komputerów stacjonarnych.

dodane przez Bartosz Smyk
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 120
Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2023