fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
wójcik 2020
       - 
zaroślówka 2020
       - 
sokół wędrowny 2020
       - 
dzięcioł zielonosiwy 2020
       - 
dzierlatka 2020
       - 
błotniak łąkowy 2020
       - 
kobczyk 2020
       - 
orlik krzykliwy 2020
       - 
dzięcioł białoszyi 2020
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Regiony ornitologiczne
 - 
Podlasie
 - 
Kujawy
Aktualności
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 104
 
piątek 18 wrzesień 2020
avinews
Międzynarodowe liczenie siewek złotych 2020

Drodzy obserwatorzy ptaków,

jesienią 2020 roku, pod patronatem International Wader Study Group odbędzie się czwarte ogólnoeuropejskie liczenie siewek złotych. Za każdym razem liczyliśmy też w Polsce i to nie tylko siewki złote, ale również czajki. Opracowania wyników ukazały się na łamach Notatek Ornitologicznych i Ornis Polonica. Poprzednie liczenia odbyły się w latach 2003, 2008 i 2014.

Podobnie jak w poprzednich latach liczenie odbędzie w październiku - optymalny termin 10 X – 18 X. Liczebność siewek złotych i czajek jesienią zależy między innymi od warunków pogodowych, dlatego zaplanowane zostało drugie liczenie w listopadzie w terminie 14 XI – 22 XI. Terminy te obejmują dwa weekendy oraz dni pomiędzy nimi. Oczywiście dane trochę odstające od tych terminów też będą uwzględnione w analizach i je chętnie przyjmiemy.

W pasie nadmorskim, gdzie siewki złote pojawia się najliczniej koordynacją liczenia zajmują się:

· Sebastian Guentzel <limicola@interia.pl> – Pomorze Zachodnie,
· Jacek Antczak <jacekantczak@onet.eu> – Pomorze Środkowe,
· Włodzimierz Meissner <w.meissner@ug.edu.pl> – Pomorze Gdańskie,
· Dawid Cząstkiewicz <dawid.czastkiewicz@gmail.com> – Polska północno-wschodnia.

Dane z pozostałych części Polski proszę przysyłać bezpośrednio na adres: w.meissner@ug.edu.pl

Ważne by w przesłanych wynikach uwzględnić także miejsca, które skontrolowano i nie spotkano w nich ani siewek złotych, ani czajek.

Wyniki liczenia proszę przesyłać mailem na wskazane powyżej adresy. Wpisanie wyników w formularz EXCELA bardzo ułatwi późniejsze opracowywanie danych. W formularzu Excela znajdują się też objaśnienia dotyczące wpisów w poszczególnych rubrykach.

Pozdrawiamy serdecznie i z góry dziękujemy za włączenie się do liczenia!

Włodzimierz Meissner,
Jacek Antczak,
Dawid Cząstkiewicz,
Sebastian Guentzel

Wyniki poprzednich liczeń można znaleźć tutaj:
http://www.ornis-polonica.pl/_pdf/OP_2016_4_248-263.pdf
http://www.ornis-polonica.pl/_pdf/OP_2011_3_181-195.pdf

https://kezk.bio.ug.edu.pl/admin/upload/files/mw_010.pdf

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 26 marzec 2020
avinews
#zostanwdomu

W związku z przyspieszonym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 nadszedł czas, aby wziąć na siebie odpowiedzialność i zastosować się do zaleceń rządu. Jeśli to możliwe, zostań w domu i bez istotnej potrzeby nie wychodź na zewnątrz i nie kontaktuj się z innymi ludźmi.

Aktualna sytuacja ma istotny wpływ na obserwowanie ptaków w Europie. W Polsce zalecenia rządu pozawalają nam np. na samotny spacer w lesie, ale wiele osób już teraz jest przywiązanych do swoich czterech ścian – sprawuje opiekę nad dziećmi, wykonuje zdalną pracę lub jest na kwarantannie. W innych krajach europejskich obowiązuje nawet godzina policyjna.

Z tego powodu portale ornitho rozpoczęły kampanię #zostanwdomu. Możemy realizować nasze ukochane hobby z domu, dbać o innych, a przede wszystkim być solidarni ze wszystkimi, którym nie wolno już wychodzić.

Jak dodać obserwację?

 • Dodawaj obserwacje z okna domu, balkonu, tarasu lub z własnego ogrodu.
 • Wprowadzaj je jako „lista obserwacji” przypisując je do projektu „[ACasa] #zostanwdomu”. Podpowiedź jak to zrobić znajdziesz na poniższej infografice.
 • Wprowadź wszystkie zaobserwowane gatunki ptaków, a na koniec oznacz swoją listę jako „kompletna”.
 • Najlepiej obserwacje prowadź przez co najmniej 30 minut (krótsze listy są również dopuszczalne).  
 • Jeśli zrobisz dłuższą przerwę, utwórz osobne listy obserwacyjne.
 • Szanuj prywatność swoich sąsiadów.

Trzymajcie się zdrowo!

Zespół ornitho.pl

http://files.biolovision.net/www.ornitho.pl/userfiles/aktualnosci/ornithozostanwdomu.png

 

 

 

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 26 marzec 2020
technews
Ważki w ornitho.pl

Informujemy, że na portalu ornitho.pl została uruchomiona możliwość wprowadzania obserwacji ważek. Zachęcamy do korzystania z aplikacji NaturaList do bezpośredniego wprowadzania obserwacji w terenie. W przypadku obserwacji ważek, bardzo ważne jest abyśmy dodawali zdjęcia wprowadzanych osobników.

Na zdjęciu ważka czteroplama. Fot. Jarosław Słowikowski

 

 

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 16 marzec 2020
technews
Szarańczaki w ornitho.pl

Na ornitho została dodana nowa grupa taksonomiczna: prostoskrzydłe, potocznie zwane szarańczakami.

Oznaczeniu wielu gatunków jest trudne dla tego bardzo ważne aby obserwacje posiadały dokumentacje zdjęciową lub nagranie głosu. Większość gatunków można oznaczyć nawet ze słabych zdjęć, a w przypadku nagrań głosu pewne oznaczenie jest możliwe praktycznie zawsze. Dla tego jeśli posiadasz dokumentację a nie jesteś pewny oznaczenia warto dodać taką obserwację jako prostoskrzydły nieoznaczony i załączyć zdjęcie lub nagranie, a zespół weryfikatorów przy oznaczeniu.

Dodawane obserwacje posłużą do aktualizowania atlasu prostoskrzydłych polski orthoptera.entomo.pl i weryfikowane będą we współpracy z projektem Prostoskrzydłe (Orthoptera) Polski.

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 23 grudzień 2019
avinews
Ptaki
Wielki Rok 2020

Wesołych Świąt! Wesołych, szczególnie gdy podejmie się decyzję o przystąpieniu do Wielkiego Roku 2020. Odpalamy świetne narzędzie, które znacznie ułatwi udział w całorocznym zmaganiu z terenem, ptakami, samym sobą i kolegami ptasiarzami. Już pierwszego stycznia każdy kto zarejestruje się na stronie https://wielkirok.pl/ będzie mógł rozpocząć swoją przygodę w największym tego typu portalu nauki obywatelskiej Będzie przy tym dużo emocji, zabawy i rywalizacji. A kto jeszcze nie wie o co chodzi i nie widział hollywoodzkiego filmu "Wielki Rok", to koniecznie musi nadrobić zaległości, najlepiej właśnie w świątecznym okresie.

Jak wziąć udział w naszej zabawie i na czym ona dokładnie polega?

1. Na stronie https://wielkirok.pl/ wejdź w zakładkę ZALOGUJ. Stamtąd zostaniesz na chwilę przeniesiony do serwisu Ornitho.pl, zaloguj się w nim (wymagamy posiadania konta Ornitho, jeśli go nie posiadasz, najpierw załóż sobie konto), po czym powrócisz już zalogowany na stronę Wielkiego Roku.

2. Pojawi się opcja założenia drużyny (jednoosobowej). Wystarczy podać jej nazwę, może to być po prostu imię i nazwisko, albo dowolna inna nazwa (np. wskazująca na twoją organizację, sponsora itp.).

3. Od 1 stycznia rusz w teren, a obserwacje rejestruj w Ornitho.pl lub (znacznie wygodniej) w aplikacji NaturaList na smartfony Android (w komentarzu podpowiemy, jak można skorzystać na iPhone).

4. Wymagamy wprowadzenia min. 1 obserwację rocznie dla danego gatunku. Ale zachęcamy do wprowadzania jak największej liczby obserwacji! Każda obserwacja po max. 1 godzinie pojawi się na stronie WielkiRok.pl.

5. W zakładce WYNIKI znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji, jak zestawienia obserwacji poszczególnych drużyn, gatunków, mapy. W zakładce GATUNKI znajdziesz analizę fenologiczną dla kolejnych miesięcy, w pełnym układzie systematyki naszej krajowej awifauny 🐦🦆🦢

Prawda, że to proste? Wystarczy tylko utworzyć drużynę, wprowadzać obserwacje (najlepiej przez NaturaList), a cała reszta będzie się działa automatycznie‼ W podobnej formule cały 2019 rok trwał konkurs Warszawski Wielki Rok (wyłącznie w granicach tego miasta), możecie zobaczyć jak prezentowane są tam dane i jakie podobne możliwości da nam Wielki Rok. Zajrzyjcie na stronę warszawskiej edycji konkursu: https://warszawa.wielkirok.pl/

Zapraszamy do rywalizacji,

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
sobota 9 listopad 2019
technews
Nowa mapa OpenStreetMap Live

Zapraszamy do korzystania z nowej mapy topograficznej OpenStreetMap Live. 

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
Środa 17 lipiec 2019
avinews
Ptaki
Podsumowanie ważnych obserwacji na Podlasiu

Na stronie: https://www.ornitho.pl/index.php?m_id=20012 umieściliśmy nowe sprawozdanie awifaunistyczne z Podlasia obejmujące dane z lata 2019 roku.

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
piątek 5 lipiec 2019
technews
Ptaki
Kryteria lęgowości w NaturaList

Sezon lęgowy w pełni i prawie każdy użytkownik ornitho oraz aplikacji NaturaList podaje kryteria lęgowości. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z kryteriami to przypominamy, że można zapoznać się z materiałami pomocniczymi dostępnymi w lewym menu w dziale "Porady".

Warto również podkreślić, że polska lista kryteriów ma 17 opcji. W aplikacji NaturaList są też dostępne listy z innych krajów. Aby podawać jak najlepsze dane dla Polski należy ustawić listę krajową. W tym celu w aplikacji NaturaList wchodzimy w "Ustawienia", potem "Kryteria lęgowości" i wybieramy "17 kodów (PL)".

 

Dziękujemy!

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 20 maj 2019
avinews
Wyniki Rajdu Ptasiarzy

Na stronie Rajdu Ptasiarzy zostały ogłoszone wyniki tegorocznej imprezy: https://rajdptasiarzy.pl/ 

Na starcie 24-godzinnego wyzwania rajdowego stanęło aż 46 zespołów, w tym 11 w nowej kategorii "Setka Ptasiarza". Uczestnicy walczyli ze zmęczeniem, uciążliwymi owadami i żarem lejącym się z nieba – wszystko po to, by zaobserwować jak największą liczbę gatunków ptaków. Zwycięzca (w każdej kategorii) mógł być tylko jeden… 

Łącznie udało się zaobserwować 238 gatunków, z czego 12 gatunków miało jedynie pojedyncze obserwacje. W tym roku zaledwie 7 gatunków było widziane przez każdą z drużyn. Udało się zaobserwować następujące gatunki nie napotkane w latach 2016-2018: warzęcha, gęś tundrowa, gadożer, brodziec pławny, terekia, kamusznik, piaskowiec, siwerniak, puszczyk mszarny.

W sumie nagrody przyznano w 4 kategoriach:

Kategoria: Największa liczba gatunków ptaków.

 • 1. miejsce: zespół "RACHU-CIACHU I DO PIACHU!" w składzie: Igor Długosz, Wojciech Cichy, Wojciech Piecha, Dariusz Świtała, Michał Janosz (156 gatunków)
 • 2. miejsce: zespół "Ana Klina Mus Karyna" w składzie: Tomasz Maszkało, Arkadiusz Gorczewski, Karol Kustusch (152 gatunki)
 • 3. miejsce ex aequo: zespół "Spod Wielkiej Sowy Mały Czes" w składzie: Jarosław Słowikowski, Tomasz Zarzycki, Grzegorz Śnieg, Jacek Wojdat oraz "DES ANTHUS ARII" w składzie  Daniel Stasiowski, Wojciech Guzik, Piotr Guzik (149 gatunków)

Zespół "RACHU-CIACHU I DO PIACHU!" otrzymuje nagrody: vouchery o wartości 500 zł dla każdego członka zespołu, ufundowane przez firmę Olympus Polska, do zrealizowania w sklepie internetowym Olympus: shop.olympus.eu, oraz uchwyty do lornetek Peak Design Capture Bino dla każdego członka zespołu, ufundowane przez firmę Peak Design. Olympus, oprócz voucherów na 500 zł dla zwycięskiej drużyny, udostępnił nam kod rabatowy i każdy z Was może kupić ich sprzęt ze zniżką 15%. Kod jest dostępny TUTAJ.

Kategoria: Największa liczba gatunków ptaków w pełnych listach.

 • 1. miejsce: zespół "Spod Wielkiej Sowy Mały Czes" w składzie: Jarosław Słowikowski, Tomasz Zarzycki, Grzegorz Śnieg, Jacek Wojdat (146 gatunków)
 • 2. miejsce: zespół "DES ANTHUS ARII" w składzie: Daniel Stasiowski, Wojciech Guzik, Piotr Guzik (142 gatunki)
 • 3. miejsce: zespół "Pyrland Volksgruppe" w składzie: Błażej Nowak, Mariusz Janowski, Dawid Niedbała, Sergiusz Niziński (133 gatunki)

Nagrody dla zwycięskiego zespołu w kategorii "Pełne listy": książki „Pióra. Identyfikacja gatunków rzadkich” Mariana Cieślaka i Bolesława Dula, „Umysł kruka” Bernda Heinricha, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego oraz „J jak jastrząb” Helen Macdonald.

Kategoria: Setka Ptasiarza.

 • 1. miejsce: Grzegorz Kaczorowski (93 gatunki)
 • 2. miejsce: Jacek Niemiec (70 gatunków)
 • 3. miejsce: Ireneusz Fiedorowicz (59 gatunków)

Grzegorz Kaczorowski otrzymuje nagrodę: koszulkę i czapkę z logo Swarovski Optik. Dodatkowo każdy uczestnik w konkursie Setka Ptasiarza, który przekroczył 45 gatunków (5 osób poza zwycięzcą), czyli 10% krajowej awifauny otrzymuje firmową koszulkę Swarovski Optik. Nagrody te zostały ufundowane przez sklep edredon.com.pl.

Kategoria: konkurs fotograficzny „Dream Team XI Rajdu Ptasiarzy”

 • 1. miejsce: "Zaduma" - Przemysław Rymwid-Mickiewicz - Opolskie 3-nadle
 • 2. miejsce: "Ptaki są wszędzie" - Przemysław Rymwid-Mickiewicz - Opolskie 3-nadle
 • 3. miejsce: "Kapitan z nagrodą" - Tomasz Maszkało - Ana Klina Mus Karyna

Każdy z członków zespołu "Opolskie 3-nadle" otrzymuje w nagrodę książkę Bernda Heinricha „Umysł kruka”.

Kategoria: konkurs fotograficzny „1 ze 150 (gatunków)”

 • 1. miejsce: "Gęsie przedszkole" - Marcin Borowik – BoPaDaJu
 • 2. miejsce: "Przelot wieczorową porą" - Piotr Guzik – Des Anthus Arii
 • 3. miejsce, ex aequo!: "Rybitwa białoskrzydła" - Daniel Stasiowski – Des Anthus Arii, "Szybowce znad Witowa" - Krzysztof Czajowski – Berka Team

Nagrody za pierwsze miejsce: książki „Pióra. Identyfikacja gatunków rzadkich” Mariana Cieślaka i Bolesława Dula (dla każdego członka zespołu). Nagroda została ufundowana przez firmę "Lark" Dariusz Świtała.


Gratulujemy zwycięzcom!


Dziękujemy wszystkim, którzy stanęli na starcie XI Rajdu Ptasiarzy i szczęśliwie dotarli do mety. Do zobaczenia za rok!

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
Środa 1 maj 2019
technews
Weryfikowanie obserwacji - apel do obserwatorów

Portal ornitho staje się coraz bardziej popularny, regularnie wykorzystuje go kilkaset obserwatorów ptaków w kraju. W ostatnich dwóch miesiącach razem zebraliśmy ponad 200 000 obserwacji. Wspólnie tworzymy największą bazę o różnorodności biologicznej w Polsce!

Liczba rekordów nas bardzo cieszy, ale zależy nam również na ich jakości. Wiele rzadkich gatunków jest objętych rutynową weryfikacją. Podczas wpisywania takie wpisy trzeba jeszcze raz potwierdzić. Oprócz tego prosimy Was o dodawanie dokumentacji fotograficznej, nagrań głosów, a gdy nie uda się udokumentować stwierdzenia to przekazanie solidnego opisu obserwacji i wskazanie cech dzięki którym oznaczono gatunek.

Bardzo Was prosimy abyście wsparcie! Idealny rekord to taki, który od razu ma załączoną taką dokumentację. Jeśli jednak wciąż są jakieś wątpliwości piszemy do Wam wiadomości e-mail z adresu "noreply@biolovision.net". Prosimy wszystkich obserwatorów, aby w miarę regularnie odpowiadali na te wiadomości i aby upewnili się, że nie wpadają one do SPAMu.

Dziękujemy,

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 104
Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2020