fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
jemiołuszka 19-20
       - 
łabędź czarnodzioby 19-20
       - 
gil 19-20
       - 
myszołów włochaty 19-20
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Uprawnienia użytkowników
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Regiony ornitologiczne
 - 
Podlasie
 - 
Kujawy
Aktualności
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 99
 
sobota 9 listopad 2019
technews
Nowa mapa OpenStreetMap Live

Zapraszamy do korzystania z nowej mapy topograficznej OpenStreetMap Live. 

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
Środa 17 lipiec 2019
avinews
Ptaki
Podsumowanie ważnych obserwacji na Podlasiu

Na stronie: https://www.ornitho.pl/index.php?m_id=20012 umieściliśmy nowe sprawozdanie awifaunistyczne z Podlasia obejmujące dane z lata 2019 roku.

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
piątek 5 lipiec 2019
technews
Ptaki
Kryteria lęgowości w NaturaList

Sezon lęgowy w pełni i prawie każdy użytkownik ornitho oraz aplikacji NaturaList podaje kryteria lęgowości. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z kryteriami to przypominamy, że można zapoznać się z materiałami pomocniczymi dostępnymi w lewym menu w dziale "Porady".

Warto również podkreślić, że polska lista kryteriów ma 17 opcji. W aplikacji NaturaList są też dostępne listy z innych krajów. Aby podawać jak najlepsze dane dla Polski należy ustawić listę krajową. W tym celu w aplikacji NaturaList wchodzimy w "Ustawienia", potem "Kryteria lęgowości" i wybieramy "17 kodów (PL)".

 

Dziękujemy!

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 20 maj 2019
avinews
Wyniki Rajdu Ptasiarzy

Na stronie Rajdu Ptasiarzy zostały ogłoszone wyniki tegorocznej imprezy: https://rajdptasiarzy.pl/ 

Na starcie 24-godzinnego wyzwania rajdowego stanęło aż 46 zespołów, w tym 11 w nowej kategorii "Setka Ptasiarza". Uczestnicy walczyli ze zmęczeniem, uciążliwymi owadami i żarem lejącym się z nieba – wszystko po to, by zaobserwować jak największą liczbę gatunków ptaków. Zwycięzca (w każdej kategorii) mógł być tylko jeden… 

Łącznie udało się zaobserwować 238 gatunków, z czego 12 gatunków miało jedynie pojedyncze obserwacje. W tym roku zaledwie 7 gatunków było widziane przez każdą z drużyn. Udało się zaobserwować następujące gatunki nie napotkane w latach 2016-2018: warzęcha, gęś tundrowa, gadożer, brodziec pławny, terekia, kamusznik, piaskowiec, siwerniak, puszczyk mszarny.

W sumie nagrody przyznano w 4 kategoriach:

Kategoria: Największa liczba gatunków ptaków.

 • 1. miejsce: zespół "RACHU-CIACHU I DO PIACHU!" w składzie: Igor Długosz, Wojciech Cichy, Wojciech Piecha, Dariusz Świtała, Michał Janosz (156 gatunków)
 • 2. miejsce: zespół "Ana Klina Mus Karyna" w składzie: Tomasz Maszkało, Arkadiusz Gorczewski, Karol Kustusch (152 gatunki)
 • 3. miejsce ex aequo: zespół "Spod Wielkiej Sowy Mały Czes" w składzie: Jarosław Słowikowski, Tomasz Zarzycki, Grzegorz Śnieg, Jacek Wojdat oraz "DES ANTHUS ARII" w składzie  Daniel Stasiowski, Wojciech Guzik, Piotr Guzik (149 gatunków)

Zespół "RACHU-CIACHU I DO PIACHU!" otrzymuje nagrody: vouchery o wartości 500 zł dla każdego członka zespołu, ufundowane przez firmę Olympus Polska, do zrealizowania w sklepie internetowym Olympus: shop.olympus.eu, oraz uchwyty do lornetek Peak Design Capture Bino dla każdego członka zespołu, ufundowane przez firmę Peak Design. Olympus, oprócz voucherów na 500 zł dla zwycięskiej drużyny, udostępnił nam kod rabatowy i każdy z Was może kupić ich sprzęt ze zniżką 15%. Kod jest dostępny TUTAJ.

Kategoria: Największa liczba gatunków ptaków w pełnych listach.

 • 1. miejsce: zespół "Spod Wielkiej Sowy Mały Czes" w składzie: Jarosław Słowikowski, Tomasz Zarzycki, Grzegorz Śnieg, Jacek Wojdat (146 gatunków)
 • 2. miejsce: zespół "DES ANTHUS ARII" w składzie: Daniel Stasiowski, Wojciech Guzik, Piotr Guzik (142 gatunki)
 • 3. miejsce: zespół "Pyrland Volksgruppe" w składzie: Błażej Nowak, Mariusz Janowski, Dawid Niedbała, Sergiusz Niziński (133 gatunki)

Nagrody dla zwycięskiego zespołu w kategorii "Pełne listy": książki „Pióra. Identyfikacja gatunków rzadkich” Mariana Cieślaka i Bolesława Dula, „Umysł kruka” Bernda Heinricha, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego oraz „J jak jastrząb” Helen Macdonald.

Kategoria: Setka Ptasiarza.

 • 1. miejsce: Grzegorz Kaczorowski (93 gatunki)
 • 2. miejsce: Jacek Niemiec (70 gatunków)
 • 3. miejsce: Ireneusz Fiedorowicz (59 gatunków)

Grzegorz Kaczorowski otrzymuje nagrodę: koszulkę i czapkę z logo Swarovski Optik. Dodatkowo każdy uczestnik w konkursie Setka Ptasiarza, który przekroczył 45 gatunków (5 osób poza zwycięzcą), czyli 10% krajowej awifauny otrzymuje firmową koszulkę Swarovski Optik. Nagrody te zostały ufundowane przez sklep edredon.com.pl.

Kategoria: konkurs fotograficzny „Dream Team XI Rajdu Ptasiarzy”

 • 1. miejsce: "Zaduma" - Przemysław Rymwid-Mickiewicz - Opolskie 3-nadle
 • 2. miejsce: "Ptaki są wszędzie" - Przemysław Rymwid-Mickiewicz - Opolskie 3-nadle
 • 3. miejsce: "Kapitan z nagrodą" - Tomasz Maszkało - Ana Klina Mus Karyna

Każdy z członków zespołu "Opolskie 3-nadle" otrzymuje w nagrodę książkę Bernda Heinricha „Umysł kruka”.

Kategoria: konkurs fotograficzny „1 ze 150 (gatunków)”

 • 1. miejsce: "Gęsie przedszkole" - Marcin Borowik – BoPaDaJu
 • 2. miejsce: "Przelot wieczorową porą" - Piotr Guzik – Des Anthus Arii
 • 3. miejsce, ex aequo!: "Rybitwa białoskrzydła" - Daniel Stasiowski – Des Anthus Arii, "Szybowce znad Witowa" - Krzysztof Czajowski – Berka Team

Nagrody za pierwsze miejsce: książki „Pióra. Identyfikacja gatunków rzadkich” Mariana Cieślaka i Bolesława Dula (dla każdego członka zespołu). Nagroda została ufundowana przez firmę "Lark" Dariusz Świtała.


Gratulujemy zwycięzcom!


Dziękujemy wszystkim, którzy stanęli na starcie XI Rajdu Ptasiarzy i szczęśliwie dotarli do mety. Do zobaczenia za rok!

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
Środa 1 maj 2019
technews
Weryfikowanie obserwacji - apel do obserwatorów

Portal ornitho staje się coraz bardziej popularny, regularnie wykorzystuje go kilkaset obserwatorów ptaków w kraju. W ostatnich dwóch miesiącach razem zebraliśmy ponad 200 000 obserwacji. Wspólnie tworzymy największą bazę o różnorodności biologicznej w Polsce!

Liczba rekordów nas bardzo cieszy, ale zależy nam również na ich jakości. Wiele rzadkich gatunków jest objętych rutynową weryfikacją. Podczas wpisywania takie wpisy trzeba jeszcze raz potwierdzić. Oprócz tego prosimy Was o dodawanie dokumentacji fotograficznej, nagrań głosów, a gdy nie uda się udokumentować stwierdzenia to przekazanie solidnego opisu obserwacji i wskazanie cech dzięki którym oznaczono gatunek.

Bardzo Was prosimy abyście wsparcie! Idealny rekord to taki, który od razu ma załączoną taką dokumentację. Jeśli jednak wciąż są jakieś wątpliwości piszemy do Wam wiadomości e-mail z adresu "noreply@biolovision.net". Prosimy wszystkich obserwatorów, aby w miarę regularnie odpowiadali na te wiadomości i aby upewnili się, że nie wpadają one do SPAMu.

Dziękujemy,

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
wtorek 30 kwiecień 2019
avinews
XI Rajd Ptasiarzy - jeszcze 5 dni na rejestrację

Rajd Ptasiarzy to wydarzenie, w trakcie którego miłośnicy ptaków starają się zaobserwować jak największą liczbę gatunków ptaków. Obserwacje i nasłuchy ptasich głosów prowadzone są w 3–5 osobowych zespołach, przez 24 godziny, w obrębie granic administracyjnych jednego, wybranego przez zespół województwa. Dołączcie do zmagań!

XI edycja Rajdu Ptasiarzy rozpocznie się 11 maja 2019 r. o godz. 0:00 a zakończy o godz. 24:00

Jak się zgłosić?

Chętni do udziału w Rajdzie Ptasiarzy powinni założyć konto na portalu ornitho.pl, a następnie zalogować się na stronie Rajdu (nastąpi przekierowanie na stronę ornitho.pl). Po zalogowaniu uczestnik trafia do puli osób, które chcą wziąć udział w Rajdzie. Drugi krok to założenie własnego lub dołączenie do innego zespołu. Kapitan tworzy nowy zespół i wysyła zaproszenia do potencjalnych członków (muszą oni być w dostępnej puli, czyli musieli wykonać pierwszy, omówiony powyżej krok).

Wszyscy uczestnicy muszą potwierdzić swój udział w rajdzie do północy 5 maja 2019 r., poprzez przyjęcie zaproszenia od Kapitana zespołu.

Nowa kategoria – Setka Ptasiarza

W kategorii „Setka Ptasiarza” może wystartować jedna pełnoletnia osoba, ewentualnie z osobą towarzyszącą. Ptaki liczone są z jednego miejsca, a dopuszczalny promień poruszania się wynosi 100 metrów. Obserwacje w Setce Ptasiarza wpisywane są do portalu ornitho.pl jako pełna lista.

Zgłoszenia uczestników w kategorii „Setka Ptasiarza” przyjmowane są do północy 5 maja 2019 r. poprzez stronę internetową rajdptasiarzy.pl. Do rejestracji uczestnika w Setce Ptasiarza niezbędne jest posiadanie konta na portalu ornitho.pl. Rejestracja jest podobna tak jak w przypadku Rajdu Ptasiarzy

Liczenie ptaków i przesyłanie wyników

Liczenie gatunków ptaków odbywa się 11 maja 2019 r. pomiędzy godz. 0:00 a 24:00. Zespoły mogą przemieszczać się dowolnymi pojazdami, z zastrzeżeniem, że cały zespół znajduje się w tym samym pojeździe mechanicznym lub, jeśli jest to kilka pojazdów, np. rowery, członkowie zespołu muszą pozostawać w dystansie umożliwiającym kontakt głosowy.
Kapitan zespołu przekazuje wyniki zespołu w postaci wpisów wszystkich obserwacji w serwisie www.ornitho.pl lub poprzez aplikację NaturaList, w terminie do 72 godzin od zakończenia XI Rajdu Ptasiarzy.

Konkursy i nagrody

W tym roku nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach:

– zespół, który zaobserwuje największą liczbę gatunków ptaków,
– osoba, która zaobserwuje największą liczbę gatunków ptaków w kategorii „Setka Ptasiarza” (uwaga, nowa kategoria!),
– zespół, który prześle najciekawsze zdjęcie z XI Rajdu Ptasiarzy w konkursie „Dream Team XI Rajdu Ptasiarzy”,
– zespół, który prześle najciekawsze zdjęcie ptaka lub ptaków z XI Rajdu Ptasiarzy w konkursie „1 z 150 (gatunków)”,

Ogłoszenie wyników nastąpi 20 maja 2019 r. o godz. 16:00 na stronie rajdptasiarzy.pl, na profilu Facebookowym Rajdu Ptasiarzy oraz na stronie otop.org.pl

Organizatorami X Rajdu Ptasiarzy są: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Fundacja Psubraty, Jacek Betleja – właściciel sklepu ze sprzętem dla ptasiarzy www.edredon.com.pl

Regulaminy XI Rajdu Ptasiarzy i konkursów

Informacje o tzw. pełnych listach i zasady ich tworzenia

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
wtorek 5 marzec 2019
technews
Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX partnerem ornitho.pl

Miło nam poinformować, że od 2019 roku współpracujemy z Towarzystwem Herpetologicznym NATRIX. Przedstawiciele towarzystwa zajmą się weryfikacją obserwacji płazów i gadów. 

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
Środa 27 luty 2019
avinews
Ptaki
Prośba do obserwatorów pustułek

Prośba do obserwatorów pustułek

Pustułki coraz częściej gniazdują w pobliżu człowieka. Obiektami, które wybierają do lęgów, są m.in. bloki mieszkalne, obiekty sakralne, zamki, mosty, budowle historyczne i przemysłowe, wieże ciśnień i wiele innych.Chcielibyśmy poznać skalę tego zjawiska. Interesują nas też informacje o stanowiskach nietypowych: np. przypadki gniazdowania w skrzynkach na kwiaty na balkonach albo w bocianich gniazdach.

W związku z tym przygotowaliśmy wstępną mapę obrazującą rozmieszczenie stanowisk pustułki na wybranych obiektach w Polsce. Wiemy, że nie jest ona kompletna, stąd nasz apel. Informacje, które udało nam się zebrać pozyskaliśmy dzięki uprzejmości i przychylności wielu osób. 

Skorzystaliśmy też z obserwacji zgromadzonych w kilku bazach: Kartotece Przyrodniczej Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, Pomorskiej Kartotece Ornitologicznej, Wielkopolskiej Kartotece Ornitologicznej oraz ogólnopolskiej bazie ornitho.pl, do której też zostały przeniesione dane z Polskiej Kartoteki Przyrodniczej.

Niezależnie od wszystkich obserwacji gatunku, które warto wpisywać do ornitho.pl, prosimy o wysyłanie za pośrednictwem maila: gniazda@pustulki.pl bardziej szczegółowych informacji nt. stwierdzonych stanowisk. 

Dokładne informacje dotyczące zakresu przesyłanych danych znajdują się na stronie: pustulki.pl. 

Celem przedsięwzięcia jest uzupełnienie wiedzy o występowaniu i liczebności pustułki oraz jej preferencjach biotopowych. W szczególności na obiektach sakralnych i przemysłowych (obecnie tak intensywnie rewitalizowanych) Bardzo ważny jest tu aspekt ochronny. Mając odpowiednią wiedzę o występowaniu gatunku można reagować w przypadku niezgłaszanych remontów różnych obiektów, które powodują likwidację miejsc gniazdowania pustułek. W sytuacji, gdy remont został już przeprowadzony, a ptaki nie mają gdzie gniazdować można się postarać o kompensację przyrodniczą - zamontowanie w zastępstwie zasklepionych nisz lęgowych odpowiednich budek. Ponadto dotychczasowe działania na rzecz ochrony pustułki sugerują, że większy sens montowania skrzynek dla tego gatunku jest w okolicy sąsiadującej z czynnym stanowiskiem lęgowym. Ta wiedza może przydać się dla tych, którzy planują działania ochronne.

 

Mirosław Rzępała, Romuald Mikusek, Bartosz Janic

 

Fot. Magdalena Traciłowska

 

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 4 październik 2018
avinews
Lato na Ornitho - podsumowanie najciekawszych rekordów

Zapraszamy do lektury podsumowania najciekawszych rekordów, które podczas lata bieżącego roku wprowadzone zostały do bazy obserwacji Ornitho! Serdecznie dziękujemy wszystkim użytkownikom, którzy przyczynili się swoją aktywnością do powstania niniejszego raportu!

ŁABĘDZIE I GĘSI

Bernikla kanadyjska Branta canadensis

24.06 - 2.08.2018 - 2 os., Gdańsk, Park im. R. Reagana

30.06 - 1.07.2018 - 1 ad., Poznań, staw Antoninek

19.08.2018 - 1 para, Andrychów (woj. małopolskie)

 

Kazarka rdzawa Tadorna ferruginea

1-3.08.2018 - 1 os., Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)

 

KACZKI I TRACZE

 

Edredon Somateria mollissima

 

30.06.2018 - 5 os., Ustronie Morskie (woj. zachodniopomorskie)

01.08 - 19.09.2018 - 1 imm., Hel (woj. pomorskie)

 

Sterniczka jamajska Oxyura jamaicensis

 

14.08.2018 - 1 os., Nowa Dęba (woj. podkarpackie)

14-16.09.2018 - 1 f., stawy Przeręb (woj. małopolskie)

 

Sterniczka_jamajska_14_09_18_stawy_Przer_b_fot_I_D_ugosz

Sterniczka jamajska, 14.09.18, stawy Przeręb (fot. I. Długosz)

 

PEŁNOPŁETWE I BRODZĄCE

 

Czapla złotawa Bubulcus ibis

 

24-27.08.2018 - 1 os., Zb. Otmuchowski (woj. opolskie)

 

Czapla_z_otawa_26_08_18_Zb_Otmuchowski_fot_M_Sk_pski

Czapla złotawa, 26.08.18, Zb. Otmuchowski (fot. M. Skąpski)

 

Ibis kasztanowaty Plegadis falcinellus

 

24-26.08.2018 - 3 os., stawy Górki (woj. świętokrzyskie)

 

Ibis_kasztanowaty_24_08_18_stawy_G_rki_fot_A_Chwierut

Ibis kasztanowaty, 24.08.18, stawy Górki (fot. A. Chwierut)

 

SZPONIASTE

 

Gadożer Circaetus gallicus

 

24.06-7.07.2018 - do 3 os., Obsza (woj. lubelskie)

29.06.2018 - 1 imm., Goniądz (woj. podlaskie)

18.08.2018 - 1 imm., Michałowo (woj. podlaskie)

23.08.2018 - 1 imm., Horodło (woj. lubelskie)

24.08-02.09.2018 - 1 imm., Lubycza Królewska (woj. lubelskie)

27.08.2018 - 1 ad., Ulhówek (woj. lubelskie)

1.09.2018 - 1 os., Resko (woj. zachodniopomorskie)

 

Gado_er_18_08_18_Micha_owo_fot_Krajewski

Gadożer, 18.08.18, Michałowo (fot. Ł. Krajewski)

 

Błotniak stepowy Circus macrourus

 

26.08.2018 - 1 imm., Kąty Wrocławskie (woj. dolnośląskie)

8.09.2018 - 1 f., Wiślica (woj. świętokrzyskie)

9.09.2018 - 1 m., zb. Siemianówka (woj. podlaskie)

10.09.2018 - 1 imm., Narewka (woj. podlaskie)

12.09.2018 - 1 os., zb. Siemianówka (woj. podlaskie)

14.09.2018 - 1 imm., zb. Siemianówka (woj. podlaskie)

15-16.09.2018 - 1 m., Iłowo-Osada (woj. warmińsko-mazurskie)

15.09.2018 - 1 m., Wadowice Górne (woj. podkarpackie)

21.09.2018 - 2 m., Krynica Morska (woj. pomorskie)

 

Kurhannik Buteo rufinus

 

16-24.08.2018 - 1 imm., Dołhobyczów (woj. lubelskie)

17-19.08.2018 - 1 imm., Rząśnik (woj. mazowieckie)

2.09.2018 - 1 imm., Szczebrzeszyn (woj. lubelskie)

8.09.2018 - 1 os., Telatyn (woj. lubelskie)

17.09.2018 - 1 os., Warszawa

 

Orzeł cesarski Aquila heliaca

 

16.08.2018 - 1 os., Dołhobyczów (woj. lubelskie)

24.08.2018 - 1 os., stawy Górki (woj. świętokrzyskie)

 

Orze_cesarski_24_08_18_stawy_G_rki_fot_A_Chwierut

Orzeł cesarski, 24.08.18, stawy Górki (fot. A. Chwierut)

 

Orzełek Hieraaetus pennatus

 

3-8.09.2018 - 1 os. odmiany jasnej, Piaski (woj. lubelskie)

 

Orze_ek_08_09_18_Piaski_fot_M_So_owiej

Orzełek, 08.09.18, Piaski (fot. M. Sołowiej)

 

Raróg Falco cherrug

 

3-18.08.2018 - do 2 os., Mietków (woj. dolnośląskie)

15-22.08.2018 - 1 imm., Marcinowice (woj. dolnośląskie)

 

DROPIE

 

DropOtis tarda

 

24.07.2018 - 1 f., Barwice (woj. zachodniopomorskie)

 

Drop_24_07_18_Barwice_fot_S_Karpicki

Drop, 24.07.18, Barwice (fot. S. Karpicki)

 

SIEWKOWCE

 

Szczudłak Himantopus himantopus

 

3-7.07.2018 - 2 ad., Święciechowa (woj. wielkopolskie)

 

Żwirowiec stepowy Glareola nordmanni

 

30-31.07.2018 - 1 imm., zb. Siemianówka (woj. podlaskie)

27.08.2018 - 1 os., Dołhobyczów (woj. lubelskie)

1-2.09.2018 - 1 os., Czemierniki (woj. lubelskie)

 

wirowiec_stepowy_30_07_18_Zb_Siemian_wka_fot_Krajewski

Żwirowiec stepowy, 30.07.18, Zb, Siemianówka (fot. Ł. Krajewski)

 

Mornel Charadrius morinellus

 

14.08.2018 - 1 os., Lubycza Królewska (woj. lubelskie)

23.08.2018 - 4 os., Dolice (woj. zachodniopomorskie)

25.08-7.09.2018 - do 10 os., Szudziałowo (woj. podlaskie)

26.08-16.09.2018 - do 23 os., Kozłowo (woj. warmińsko-mazurskie)

28.08.2018 - 5 os., Trzebiatów (woj. zachodniopomorskie)

2.09.2018 - 3 os., Jeżów (woj. łódzkie)

2.09.2018 - 5 os., Sawin (woj. lubelskie)

3.09.2018 - 3 os., Damnica (woj. pomorskie)

13.09.2018 - 11 os., Skoroszyce (woj. opolskie)

20.09.2018 - 1 os., Kościelisko (woj. małopolskie)

 

Siewka szara Pluvialis dominica

 

29.07-5.08.2018 - 1 ad., stawy Przemków (woj. dolnośląskie)

 

Siewka_szara_30_07_18_stawy_Przemk_w_fot_S_Karpicki

Siewka szara, 30.07.18, stawy Przemków (fot. S. Karpicki)

 

Biegus białorzytny Calidris fuscicollis

 

11-12.08.2018 - 1 ad., Żmigród (woj. dolnośląskie)

12-18.08.2018 - 1 os., Zb. Mietkowski (woj. dolnośląskie)

19-25.08.2018 - 1 ad., stawy Górki (woj. świętokrzyskie)

 

Biegus_bia_orzytny_12_08_18_Zb_Mietkowski_fot_J_S_owikowski

Biegus białorzytny, 12.08.18, Zb. Mietkowski (fot. J. Słowikowski)

 

Dubelt Gallinago media

 

6.07.2018 - 1 ad., Borki (woj. lubelskie)

15.08.2018 - 1 os., Jaświły (woj. podlaskie)

4.09.2018 - 1 os., Kowal (woj. kujawsko-pomorskie)

 

WYDRZYKI, MEWY i RYBITWY

 

Wydrzyk ostrosterny Stercorarius parasiticus (spoza Wybrzeża)

 

28.06.2018 - 1 ad., Międzyrzecz (woj. lubuskie)

 

Orlica Ichthyaetus ichthyaetus

 

14-19.08.2018 - 1 ad., Lubycza Królewska (woj. lubelskie)

1.09.2018 - 1 os., Ulhówek (woj. lubelskie)

6.09.2018 - 1 os., Warta (woj. łódzkie)

 

Rybitwa popielata Sterna paradisaea (spoza Wybrzeża)

 

26.08.2018 - 1 os., Zb. Mietkowski (woj. dolnośląskie)

 

Rybitwa_popielata_26_08_18_Zb_Mietkowski_fot_J_S_owikowski

Rybitwa popielata, 26.08.18, Zb. Mietkowski (fot. J. Słowikowski)

 

WRÓBLOWE

 

Zaroślówka Acrocephalus dumetorum

 

21-28.06.2018 - 1 m., Bielsk Podlaski (woj. podlaskie)

21.06.2018 - 1 m., Orla (woj. podlaskie)

23.06.2018 - 1 m., Wizna (woj. podlaskie)

23.06.2018 - 1 m., Łukta (woj. warmińsko-mazurskie)

26-27.06.2018 - 1 m., Kuźnica (woj. pomorskie)

 

Wójcik Phylloscopus trochiloides

 

21-30.06.2018 - 1 m., Mińsk Mazowiecki (woj. mazowieckie)

21.06.2018 - 1 m., Hajnówka (woj. podlaskie)

23.06.2018 - 1 m., Warszawa

24.06.2018 - 1 m., Jeleśnia (woj. śląskie)

27.06.2018 - 1 m., Brenna (woj. śląskie)

23.08.2018 - 1 m., Gdańsk

 

Świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus

 

11.09.2018 - 1 imm., Narewka (woj. podlaskie)

 

wistunka_tawa_11_09_18_Narewka_fot_S_Sosnowski

Świstunka żółtawa, 11.09.18, Narewka (fot. S. Sosnowski)

dodane przez Maciej Kowalski
 
czwartek 13 wrzesień 2018
tipnews
Ptaki
Rozpoznawanie gęsi zbożowej i tundrowej

Po rozdzieleniu gęsi zbożowej na 2 gatunki, obserwatorzy ptaków będą musieli zmierzyć się z identyfikacją gęsi zbożowej i tundrowej. Odróżnianie obu gatunków jest trudne i wymaga zarówno dobrych warunków obserwacji, doświadczenia, jak i znajomości cech rozpoznawczych. Ze względu na duże podobieństwo obu gatunków, poziom trudności identyfikacji jest zbliżony do rozpoznawania dużych mew. Dlatego zalecana jest duża ostrożność, zwłaszcza dla obserwatorów, którzy dopiero zaczynają rozpoznawać oba gatunki.

Taksonomia

W ciągu ostatnich trzech dekadach rozwinęły się badania genetyczne ptaków, które pozwalają na poznawanie pokrewieństwa pomiędzy różnymi grupami ptaków. Powodują one, że taksonomia ptaków ulega bardzo często zmianom. Najnowsze badania genetyczne gęsi [1] sugerują, że tajgowe i tundrowe formy gęsi zbożowej zasługują na status oddzielnych gatunków. Wykazano m.in., że tundrowe gęsi zbożowe są bliżej spokrewnione z gęsią krótkodziobą, niż z tajgowymi gęsiami zbożowymi. Ustalenie ostatecznej taksonomii gęsi zbożowych wymaga przeprowadzenia znacznie dokładniejszych badań, co jest podkreślane przez autorów dotychczasowych prac omawiających pokrewieństwo w obrębie gęsi zbożowych.  W 2018 r. lista ptaków stwierdzonych w Polsce [2] została zaktualizowana w oparciu o listę ptaków świata IOC [3], która uwzględniając wyniki najnowszych badań genetycznych i traktuje dotychczasową gęś zbożową jako 2 gatunki. W wyniku wprowadzonych zmian w krajowej liście ptaków, gatunek gęś zbożowa został podzielony na dwa gatunki: gęś zbożową, obejmującą dotychczasowe tajgowe podgatunki gęsi zbożowej (fabalis, johanseni, middendorffii), oraz gęś tundrową, do której zaliczone zostały podgatunki rossicus i serrirostris [3].

Występowanie

W Zachodniej Palearktyce występuje gęś zbożowa (Anser fabalis) z podgatunku fabalis oraz gęś tundrowa (Anser serrirostris) z podgatunku rossicus. W Europie zimuje 52 tys. gęsi zbożowych i 600 tys. gęsi tundrowych [5]. Gęsi zbożowe gniazdujące w  Skandynawii i tajdze na zachód od Uralu migrują na zimowiska położone przede wszystkim w południowej Szwecji, w Danii, w północno-wschodnich Niemczech, a także w północno-zachodniej Polsce. Szacuje się, że przez Polskę przelatuje zaledwie 15 tys. gęsi zbożowych [6]. Natomiast gęsi tundrowe zimujące w Europie, zwłaszcza w Holandii, Niemczech i Polsce, pochodzą ze strefy tundry w północno-zachodniej części Rosji. Zdecydowana większość spośród 600 tys. gęsi tundrowych przelatuje przez Polskę. Zestawienie liczebności obu gatunków migrujących przez Polskę pokazuje, że gęś zbożowa nie jest zbyt licznym gatunkiem, w przeciwieństwie do gęsi tundrowej. Dotychczasowe dane o występowaniu obu form wskazują na liczniejsze występowanie gęsi zbożowej jedynie w północnej Polsce, podczas gdy na południu kraju występują niemal wyłącznie gęsi tundrowe [7]. Przystępując do rozpoznawanie gęsi zbożowych i tundrowych, warto pamiętać, że na południu Polski gęś zbożowa jest dużą rzadkością, podczas gdy w północnej i centralnej Polsce obserwatorzy będą musieli się zmierzyć  z obydwoma gatunkami. Gęś zbożowa i tundrowa różnią się ponadto fenologią przelotu wiosennego – gęś zbożowa spotykana jest najliczniej pod koniec lutego i w pierwszej połowie marca. Obserwacje gęsi zbożowej w kwietniu są już mało prawdopodobne [8]. Natomiast szczyt przelotu gęsi tundrowej następuje nieco później, a ostatnie ptaki odlatują na przełomie kwietnia i maja.

Identyfikacja

Krótko mówiąc sprawa jest skomplikowana JIdentyfikacja obu gatunków możliwa jest tylko w dobrych warunkach obserwacyjnych, możemy się jej podjąć obserwując z niedużej odległości ptaki żerujące lub odpoczywające. Najczęściej niezbędne jest wykorzystanie lunety. Część ptaków wykazuje cechy obu gatunków, a ich identyfikacja może być niemożliwa nawet w doskonałych warunkach. Rozpoznając gęś zbożową i tundrową należy polegać na wielu cechach jednocześnie, pamiętając przy tym że wszystkie cechy podlegają dużej zmienności osobniczej. Podajemy tutaj najważniejsze cechy rozpoznawcze obu gatunków w kolejności od najbardziej istotnych.

Wielkość. Gęś zbożowa jest większa od gęsi tundrowej. Typowe gęsi zbożowe są zbliżone rozmiarami do gęgawy. Natomiast gęś tundrowa jest tylko trochę większa od gęsi białoczelnej. Sprawę komplikuje jednak dymorfizm płciowy występujący u gęsi - samce są o około 10% większe od samic. Dlatego samice gęsi zbożowej są podobnej wielkości, co samce gęsi tundrowej. Różnica wielkości pomiędzy gęsią zbożową a tundrową czasami jest dobrze widoczna, ale nie zawsze.

http://files.biolovision.net/www.ornitho.pl/userfiles/aktualnosci/IdentGesiLukaszKrajewski3.JPG

Różnica wielkości czasami jest bardzo dobrze widoczna. Po prawej i osobnik żerujący po lewej – zbożowe, po lewej – tundrowe.

Kształt dzioba. Gęś zbożowa ma proporcjonalnie długi i wąski u nasady dziób. Czasami wydaje się lekko zagięty w dół. Dolna żuchwa jest wąska i prosta. Gęś tundrowa ma zwykle dość krótki dziób, który wydaje się wyższy u nasady. Dolna żuchwa często posiada wyraźne zgrubienie blisko nasady dzioba. Sprawę komplikuje fakt, że duże samce gęsi tundrowej często posiadają stosunkowo długi dziób. Kształt dzioba podlega dużej zmienności, jednak większość gęsi zbożowych cechuje się długim, stosunkowo wąskim dziobem, który w połączeniu z płaskim czołem nadaje im charakterystyczny profil, kojarzący się z łabędziem krzykliwim. Gęś tundrowa charakteryzuje się większą zmiennością kształtu dzioba. Typowe osobniki posiadają stosunkowo krótki dziób, proporcjonalnie wyższy u nasady, a dolna żuchwa posiada charakterystyczne zgrubienie. Jednak część osobników posiada nieco dłuższy dziób, z nieznacznie tylko zaznaczonym zgrubieniem nasady dolnej żuchwy, co może prowadzić do pomyłek.

http://files.biolovision.net/www.ornitho.pl/userfiles/aktualnosci/IdentGesiLukaszKrajewski2.jpg

Gęś zbożowa (po prawej) ma proporcjonalnie dłuższy dziób niż gęś tundrowa (po lewej), której dziób jest krótszy i wyższy u nasady. Warto zwrócić uwagę na typowe ubarwienie dziobów obu osobników.

Kolor dzioba. Dawniej uznawany za podstawową cechę identyfikacyjną. Jednak dokładne badania wykazały dużą zmienność tej cechy u obu gatunków [9]. Dlatego pojedynczo nie stanowi dobrej cechy diagnostycznej. Jednak w połączeniu z innymi stanowi ważną cechę, na którą zawsze należy zwrócić uwagę.  Gęsi zbożowe wykazują tendencje do posiadanie większej ilości barwy pomarańczowej na dziobie, niż gęsi tundrowe. Około 20% gęsi zbożowych posiada niemal całkowicie pomarańczowy dziób. Gęsi tundrowe z tak ubarwionym dziobem zdarzają się niezwykle rzadko. Dziób w większości pomarańczowy, ale nie niemal zupełnie pomarańczowy, posiada ponad 40% gęsi zbożowych i niespełna 10% tundrowych. Widać zatem, że przeważająco pomarańczowy dziób występuje u ponad połowy gęsi zbożowych i tylko u nielicznych gęsi tundrowych. Dziób w około połowie pomarańczowy i czarny posiada ok. 30% gęsi zbożowych i ok. 30% gęsi tundrowych. Natomiast dziob przeważająco czarny, z tylko wąskim pomarańczowym paskiem, posiada ok. 10% gęsi zbożowych i ponad 60% gęsi tundrowych.

Szyja i nogiGęś zbożowa posiada dłuższą szyję, która często sprawia wrażenie cienkiej, co w połączeniu z kształtem dzioba i głowy potęguje „łabędzi” efekt. Gęsi tundrowe posiadają dość krótką szyję, która często sprawia wrażenie grubej. Jednak w pozycji alarmowej, gdy szyja jest maksymalnie wyciągnięta, gęsi tundrowe wyglądać na długo szyje. Także nogi są proporcjonalnie krótsze u gęsi zbożowej.

Pozostałe cechyRóżnice w proporcji sylwetek między gatunkami uwidaczniają się również w locie – gęś zbożowa cechuje się dużymi rozmiarami, z długimi i wąskimi skrzydłami. Pomocne mogą być także nieduże różnice w głosach, cecha ta jednak wymaga dużego doświadczenia.

http://files.biolovision.net/www.ornitho.pl/userfiles/aktualnosci/IdentGesiLukaszKrajewski1.jpg

Po lewej 2 gęsi zbożowe, po prawej gęś tundrowa. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą w locie jest długość szyi – długa u zbożowej i krótka u tundrowej.

Prawidłowa identyfikacja gatunków możliwa jest tylko w przypadku korzystania z zestawu cech. Rozpoznanie wszystkich osobników w terenie jest praktycznie niemożliwe. Rozpoznawanie pojedynczych osobników lub małych grupek gęsi może być szczególnie podchwytliwe, gdyż w takich sytuacja brak jest możliwości porównania cech pomiędzy różnymi osobnikami, co może prowadzić do mylnych wniosków. Stosowanie „oznaczania grupowego”, wykorzystującego fakt, że gatunki w obrębie dużego, mieszanego stada nierzadko tworzą stosunkowo łatwe do wydzielenia podgrupy, umożliwia zwiększenie prawidłowości identyfikacji. Gęsi często przebywają w obrębie stada w parach lub grupach rodzinnych, co umożliwia ocenę poszczególnych cech dla takiej grupy ptaków, przez co efekt zmienności osobniczej w mniejszym stopniu wpływa na identyfikację.

 

Tekst i zdjęcia: Łukasz Krajewski

 

Literatura

[1] Ottenburghs J., Megens H.-J., Kraus R.H.S., Madsen O., van Hooft P., van Wieren S.E., Crooijmans R.P.M.A., Ydenberg R.C., Groenen M.A.M., Prins H.H.T. 2016. A tree of geese: A phylogenomic perspective on the evolutionary history of True Geese. Mol. Phylogen. Evol. 101: 303–313.

[2] Komisja Faunistyczna 2018. Gatunki ptaków stwierdzone w Polsce – stan z 01.07.2018. http://komisjafaunistyczna.pl/?page_id=10                   

[3] Gill F. & Donsker D. (eds). 2018. IOC World Bird List (v8.2). doi: 10.14344/IOC.ML.8.2. http://www.worldbirdnames.org/

[4] Stawarczyk T. 2018. Zmiany taksonomiczne na liście ptaków krajowych według taksonomii IOC. Ornis Pol. 59: 71-77. http://www.ornis-polonica.pl/zeszyt-2018-1/

[5] Fox A.D., Leafloor J.O. (eds.) 2017. A global audit of the status and trends of Arctic and Northern Hempishere goose populations. Conservation of Arctic Flora and Fauna International Secretariat : Akureyri, Iceland. https://www.caff.is/assessment-series/all-assessment-documents/458-a-global-audit-of-the-status-and-trends-of-arctic-and-northern-hemisphere-goose

[6] Marjakangas, A., Alhainen, M., Fox, A.D., Heinicke, T., Madsen, J., Nilsson, L. & Rozenfeld, S. (Compilers) 2015. International Single Species Action Plan for the Conservation of the Taiga Bean Goose (Anser fabalis fabalis). AEWA Technical Series No. 56. Bonn, Germany. http://www.unep-aewa.org/en/publication/international-single-species-action-plan-conservation-taiga-bean-goose-ts-no-56

[7] Tomiałojć L., Stawarczyk T. 2003. Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany. PTPP „pro Natura”. Wrocław.

[8] Krajewski Ł., Janiszewski T., Musiał T. 2012. Występowanie podgatunków gęsi zbożowej Anser fabalis na Ziemi Łódzkiej w okresie migracji wiosennej 2011. Ornis Pol. 53: 175-187. http://www.ornis-polonica.pl/_pdf/OP_2012_3_175-187.pdf

[9] Burgers J., Smit J.J., van der Voet H. 1991. Origins and systematics of two types of the Bean Goose Anser fabalis (Latham, 1787) wintering in the Netherlands. Ardea 79: 307–316.

 

 

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
strona :
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 99
Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2019