fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
górniczek 2022
       - 
uszatka błotna 2022
       - 
uhla 22-23
       - 
siewka złota 22-23
       - 
łabędź czarnodzioby 22-23
       - 
jer 2022
       - 
myszołów włochaty 22-23
       - 
bernikla białolica 22-23
       - 
dzięcioł białoszyi 21-24
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Regiony ornitologiczne
 - 
Podlasie
 - 
Kujawy
Aktualności
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 115
 
środa 11 styczeń 2023
avinews
Ptaki
Zimowe liczenia ptaków wodno-błotnych w miastach | zaproszenie do wzięcia udziału w liczeniach

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zapraszają do udziału w zimowym liczeniu ptaków wodno-błotnych w miastach. Akcja jest prowadzona niezależnie od Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych i ma na celu sprawdzenie jaka część populacji ptaków wodnych (kaczek, chruścieli, łabędzi czy mew) zimuje w polskich miastach, a zwłaszcza w miejscach gdzie obecność ptaków wynika z działalności człowieka (np. z powodu dokarmiania czy obecności podgrzewanych wód).

Więcej informacji o akcji można znaleźć pod tym linkiem.

dodane przez Bartosz Smyk
 
piątek 6 styczeń 2023
avinews
Ptaki
Hybrydy dzięciołów białoszyich i dużych | zaproszenie do wzięcia udziału w liczeniach

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zachęca do wzięcia udziału w badaniach dotyczących mieszańców dzięciołów białoszyich i dużych. Więcej informacji o projekcie i metodykę liczeń można znaleźć na TUTAJ.

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
sobota 15 październik 2022
technews
Wielkość zdjęć dodawanych przez ornitho i NaturaList

W ornitho obowiązują dwie zasady dotyczące dodawania zdjęć do obserwacji:

(1) jeśli zdjęcie dodajesz wraz z obserwacją to nie ma limitu wielkości zdjęcia

(2) jeśli zdjęcie dodajesz do już zapisanej obserwacji to limit wielkości zdjęcia wynosi 3072 px (dotyczy to dłuższego wymiaru).

 

Zdjęcia w ornitho wyświetlają się w zmniejszonej wielkości, ale przechowywane są w orginalnej wielkości. Planowana jest przebudowa galerii zdjęć tak aby wyśletlać je w lepszej rozdzielczości.

 

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
sobota 24 wrzesień 2022
technews
Ptaki
Kilka technicznych informacji

Garść technicznych informacji:

- Na podstronie "Moja lista gatunków" wprowadzono oddzielne podsumowanie dla gatunków oznaczonych, podgatunków, mieszańców i gatunków nieoznaczonych. Jeśli w Twoich statystykach znajdziesz jakieś nieścisłości napisz do nas na ornitho@otop.org.pl

- W aplikacji NaturaList można teraz tworzyć listy ze swoimi skrótami gatunków. Aby utworzyć skrót naciśnij i przytrzymaj nazwę gatunku. Po utworzeniu listy (np. ptaki miast, ptaki mokradeł, sowy itp) jest ona dostępna w widoku wyboru gatunków, co znacznie przyspiesza wprowadzanie obserwacji.

- W ornitho można importować swoje dane z Excela, ale wcześniej trzeba otrzymać dodatkowe uprawnienia od administratora. Jeśli chcesz importować swoje dane z Excela napisz na ornitho@otop.org.pl

- Tradycyjnie zachęcamy do raportowania obserwacji w postaci list gatunkowych. Więcej info tu.

Zespół ornitho.pl

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
piątek 28 styczeń 2022
technews
Aplikacja NaturaList dostępna na urządzenia z iOS

Nowy rok dla dla portalu ornitho.pl rozpoczął się świetną informacją, związaną z mobilną aplikacją NaturaList. Dosłownie od kilku dni dostępna jest wersja tej aplikacji na urządzenia firmy Apple. Naturalist na iOS jest do pobrania w AppStore - działa na urządzeniach typu iPhone oraz iPad.

NaturaList na iOS jest na razie wersją podstawową. Zakres funkcji aplikacji urządzenia Apple jest ograniczony w porównaniu z wersją na Androida. W szczególności brakuje jeszcze opcji zmiany wpisów i wprowadzania list obserwacji. Trwają już prace nad udostępnieniem tych funkcji również dla użytkowników urządzeń z iOS.

Aplikacja jest darmowa w wersji podstawowej (do wprowadzania obserwacji), ale jest możliwe dokupienie dodatkowych funkcji do wyszukiwania obserwacji w pobliżu własnej lokalizacji. Użytkownicy mogą wykupić subskrypcje na trzech poziomach: "Basic" (2,99 €/rok), "Follower" (4,99 €/rok) lub "Big Fan" (10,49 €/rok). Warto dodać, że wykupienie subskrypcji wspiera dalszy rozwój i utrzymanie aplikacji.

Serdeczne podziękowania należą się Szwajcarskiemu Instytutowi Ornitologicznemu (vogelwarte.ch), który w znacznym stopniu sfinansował rozwój aplikacji.

Aplikacja jest dostępna pod linkiem https://apps.apple.com/us/app/naturalist/id1175280268

Ważna informacja dla użytkowników posiadających już wersję beta (testową) aplikacji – wkrótce zostanie ona dezaktywowana. Aby móc nadal korzystać z NaturaList, należy ją pobrać ponownie.

Mamy nadzieję, że w ten sposób ornitho.pl znacząco wzbogaci się o obserwacje właścicieli urządzeń z iOS. A im więcej obserwacji trafi do ornitho.pl, tym pełniejsza będzie nasza wiedza o ptakach w naszym kraju.

Oczywiście zachęcamy wszystkich obserwatorów do wprowadzania obserwacji na ornitho.pl - czy bezpośrednio w terenie przez aplikację mobilną, czy też w zaciszu domowym z komputerów stacjonarnych.

dodane przez Bartosz Smyk
 
sobota 29 maj 2021
avinews
OTOP potrzebuje Twojego wsparcia na ochronę wodniczki

Wodniczka jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych żyjącym w kontynentalnej części Europy. Jej światowa populacja w 2020 roku liczyła jedynie ok. 11 tys. śpiewających samców. W Polsce żyje od 3200 do maksymalnie 4500 śpiewających samców. Wodniczka wyginęła na terenie Europy Zachodniej w XX wieku, a w Europie Środkowej jej liczebność drastycznie zmalała.

Głównym powodem zmniejszenia populacji wodniczki jest utrata lub degradacja jej siedlisk. Głównym zagrożeniem jest niski poziom wody po niegdyś przeprowadzonych “melioracjach” torfowisk. Np. w Dolinie Szkwy (gmina Łyse, województwo ostrołęckie) w 1995 r. stwierdzono ok. 10 śpiewających samców wodniczki. W kolejnych latach teren ten został bardzo silnie osuszony, co pociągnęło za sobą silne zmiany siedliskowe niekorzystne dla wodniczki. Od 1997 r. wodniczki na tym terenie nie stwierdzono. Głównym zagrożeniem dla wodniczki na niektórych terenach (np. dolina Narwi, Bagno Wizna) jest całkowite i niemal równoczesne wykaszanie całej powierzchni łąk. Zwykle następuje to w ostatnich dniach czerwca i na początku lipca, a więc w trakcie lęgu wodniczki.

Wiemy, jak uratować wodniczkę, ale potrzebujemy Twojej pomocy. Chcemy wybudować zastawki spętrzające wodę na torfowiskach na Lubelszczyźnie oraz podejmować inne działania. Dlatego zapraszamy Cię na stronę patronite.pl/wodniczka gdzie dowiesz się jak możesz nam regularnie pomagać. Jeśli zdedujesz się na jednorazowe wsparcie to stworzyliśmy specjalną zbiórkę: www.zrzutka.pl/z/wodniczka

Dziękujemy!

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 4 marzec 2021
avinews
Ptaki
Cenzus mewy białogłowej

Szanowni Obserwatorzy i Obserwatorki,

W 2021 roku grupa badawcza zajmująca się mewą białogłową organizuje cenzus populacji lęgowej tego gatunku. Celem cenzusu jest poznanie aktualnego statusu tej mewy w Polsce w oparciu o wyszukiwanie nowych, pojedynczych stanowisk lub małych kolonii oraz zestawienie danych z corocznie kontrolowanych miejsc rozrodu. Mimo że największe kolonie mewy białogłowej w kraju są od lat monitorowane, to jej stała ekspansja i zwiększanie liczebności w koloniach już istniejących powodują, iż nie znamy dokładnej liczby par lęgowych oraz rozmieszczenia gatunku.

Lęgowych mew szukamy na obszarze całej Polski, na wszystkich zbiornikach wodnych z wyspami, półwyspami czy zabudową hydrotechniczną. Innymi słowy – wszędzie tam, gdzie jest woda. Zalecamy dwie kontrole w sezonie lęgowym. Wyniki cenzusu zostaną opublikowane wraz z danymi zbieranymi od niemal 30 lat.

Załączamy plik z pełną metodyką cenzusu.

Zachęcamy wszystkich do pomocy w badaniach. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres: mewa.bialoglowa@gmail.com.

Jacek Betleja, Mateusz Ledwoń, Klaudia Litwiniak, Marcin Przymencki

 

Fot. Marcin Przymencki

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
poniedziałek 4 styczeń 2021
avinews
Żurawie zimujące w Polsce

Szanowni Obserwatorzy,

Obszar kraju ma coraz większe znacznie dla wędrujących żurawi. W najlepszych latach podczas liczeń jesiennych prowadzonych w ramach Monitoringu Noclegowisk Żurawi w całej Polsce przebywało jednorazowo 100-140 tys. ptaków. Pomimo tego, że wszyscy wiemy o coraz liczniejszym pozostawaniu tego gatunku na okres zimowy w kraju, to nadal nasza wiedza na ten temat jest niepełna, nie wiemy ile żurawi zimuje i które regiony są dla nich najbardziej atrakcyjne? Jak zmienia się liczebność ptaków w kolejnych zimach, jak jest struktura wiekowa ptaków zimujących?

Odpowiedzi na te zagadnienia mogą być poznane, jednak konieczne jest podjęcie regularnych liczeń żurawi w okresie zimowym. Zapraszamy, więc do wzięcia udziału w krajowym liczeniu zimujących żurawi, które planujemy w okresie od 5 do 15 stycznia 2021.

Zasadnicze liczenia maja być wykonane na zbiorowych noclegowiska, które kontrolowane są także w okresie jesiennym. Dodatkowo warto zbierać wszelkie obserwacje żurawi w tym okresie (np. ptaków żerujących na polach czy przelatujących). Dane takie należy wpisywać do ornitho lub kartotek regionalnych. Większą wartość będą miały obserwacje, w których podane zostanie siedlisko oraz wiek ptaków (z podziałem na dorosłe i pierwszoroczne).

Arkadiusz Sikora, Łukasz Ławicki, Przemysław Wylegała, Wiesław Lenkiewicz

 

Fot. Marcin Dec

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
czwartek 31 grudzień 2020
avinews
Nowa edycja Czerwonej listy ptaków Polski

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję Czerwonej listy ptaków Polski. Wypełnia ona ważną lukę w naszej wiedzy o aktualnym statusie zagrożenia krajowej awifauny i spełniać będzie w najbliższych latach istotną rolę w planowaniu działań związanych z ochroną przyrody.

Czerwone listy to opracowania, w których analizowane jest ryzyko wymarcia gatunków. W Polsce ostatnie takie opracowanie wydano w 2002 roku, więc od długiego czasu brak było aktualnej syntezy statusu zagrożenia ptaków Polski. OTOP, wspólnie z naukowcami z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN oraz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podjął się przygotowania aktualnej czerwonej listy. Analizy przeprowadzono w oparciu o metodykę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), wykorzystując ok. 1,4 miliona obserwacji z lat 2010-2019, pochodzących głównie z programu Monitoringu Ptaków Polski oraz z portalu Ornitho.pl.

Wyniki aktualnej edycji Czerwonej listy ptaków Polski nie napawają optymizmem. W ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków, a liczba ta niemal podwoiła się od czasu wydania poprzedniej czerwonej listy. Kolejnych 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem – o 30% więcej niż dwie dekady temu. Aż 12 spośród nich zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone – ich przetrwanie w naszym kraju wisi na przysłowiowym włosku. Wśród gatunków, które po raz pierwszy wskazywane są jako zagrożone w naszym kraju, są m.in. płaskonos, mewa siwa, zausznik czy błotniak łąkowy, ale także tak dobrze znane ptaki jak głowienka, gawron oraz słowik szary.

Czerwona lista identyfikuje także przypadki odbudowy populacji i obniżenia statusu zagrożenia, które –choć nieliczne – dają nadzieję, że odpowiednio wdrażane programy ochrony mogą zmieniać na lepsze los gatunków zagrożonych. Przykładem może być sokół wędrowny, w przypadku którego intensywny program reintrodukcji pozwolił na obniżenie kategorii zagrożenia.

 

Publikację można pobrać ze strony: https://otop.org.pl/2020/12/czerwona-lista-ptakow-polski/

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
 
środa 9 grudzień 2020
technews
Modliszka zwyczajna

We współpracy z zespołem Prostoskrzydłe (Orthoptera) Polski rozpoczęliśmy gromadzenie informacji o obserwacjach modliszki zwyczajnej Mantis religiosa. Gatunek ten można wprowadzać w nowej grupie taksonomicznej.

Zespół ornitho.pl

 

Fot. GüntherR https://commons.wikimedia.org/

dodane przez Tomasz Chodkiewicz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>|
n/stronę :
liczba : 115
Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2023