fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
turkawka 2024
       - 
rybitwa białoczelna 2024
       - 
zaroślówka 2024
       - 
trzmielojad 2024
       - 
hełmiatka 2024
       - 
pliszka górska 2024
       - 
muchołówka mała 2024
       - 
dziwonia 2024
       - 
bączek 2024
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Projekty i porady
  Mewy w Polsce
     Rozpoznawanie
       - 
Hybrydy mewy czarnogłowej i śmieszki
     Występowanie
       - 
Mewa białogłowa
       - 
Mewa srebrzysta
       - 
Mewa romańska
       - 
Mewa żółtonoga
       - 
Śmieszka
       - 
Mewa czarnogłowa
       - 
Mewa siwa
     Gniazdowanie w miastach
       - 
Opis projektu i dane
       - 
Gatunki
  Regiony ornitologiczne
    - 
Podlasie
    - 
Kujawy
 
Zasady weryfikacji
Śmieszka

Śmieszka Chroicocephalus ridibundus jest gatunkiem monotypowym, który gnieździ się od Kamczatki do Atlantyku, głównie między 45° a 65° północnej szerokości geograficznej. Na zachodzie gniazduje również na Islandii, południowej Grenlandii i wschodnim wybrzeżu Kanady. Azjatycka populacja zimuje na wybrzeżach południowej Azji i wschodniej Afryki, europejska głównie w zachodniej i południowej Europie oraz w zachodniej i północnej Afryce. Niektóre ptaki zimują również na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.

Śmieszka jest najmniejszą i jednocześnie najliczniejszą lęgową mewą w Polsce. Gniazduje  nierównomiernie na obszarze całego kraju, choć głównie na niżu. Omija tereny ubogie w zbiorniki wodne i tereny podmokłe. Nie gniazduje również na terenach górskich i raczej rzadko na podgórskich. Kolonie lęgowe zakłada na różnego rodzaju zbiornikach wód płynących i stojących. Zajmuje wyspy i trzcinowiska, a rzadziej również konstrukcje maszyn w kopalniach żwiru. Gniazdowanie na dachach stwierdzono do tej pory wyłącznie w Olsztynie.

W XIX wieku w obecnych granicach Polski śmieszka była rzadkim ptakiem lęgowym. Wzrost jej populacji odnotowano dopiero w XX wieku. Pod koniec lat 70. XX wieku populacje szacowano na 100–110 tys. par, a pod koniec lat 90. XX wieku – na 110–120 tys. par.

Krajowa populacji śmieszki obecnie szacowana jest na 90–100 tys. par lęgowych. Gatunek tworzy kolonie liczące często kilkaset lub kilka tysięcy par. Największa kolonia lęgowa znajduje się na Żwirowni Skoki w woj. kujawsko-pomorskim i liczy ok. 10-12 tys. par. Miejsca rozrodu śmieszki są atrakcyjnym miejscem lęgów dla innych gatunków zajmujących podobny biotop, również tych rzadszych i bardziej zagrożonych. W Polsce w koloniach śmieszek stwierdzono lęgi m.in. mewy czarnogłowej, mewy siwej, rybitwy rzecznej, rybitwy białoczelnej, a także szeregu gatunków blaszkodziobych: krzyżówki, czernicy, głowienki, krakwy, podgorzałki. W koloniach położonych na wodzie lub przy wyspach z odpowiednią roślinnością gniazdować mogą perkoz dwuczuby, łyska, zausznik, łabędź niemy.

W okresie pozalęgowym notowana jest na obszarze całego kraju. W czasie wiosennej migracji, od końca lutego do końca marca, stwierdzane są duże koncentracje na noclegowiskach liczące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ptaków, zwykle w pobliżu miejsc zasobnych w pokarm i kolonii lęgowych. Z kolei jesienią największe stada obserwuje się na obszarach z odpowiednimi żerowiskami – są to zwykle spuszczone stawy, zbiorniki zaporowe z odsłoniętym dnem oraz duże miasta z położonymi w pobliżu składowiskami lub sortowniami odpadów.

Śmieszka zimuje regularnie i licznie w kraju od drugiej połowy XX wieku, zarówno na wybrzeżu, jak i w dużych miastach.

 

MAPY OBSERWACJI ORNITHO:

Obserwacje śmieszki w Polsce z gniazdowaniem pewnym

Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowcych: śmieszka

Wszystkie obserwacje w portalu

 

 

 

Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2024