fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
turkawka 2024
       - 
rybitwa białoczelna 2024
       - 
zaroślówka 2024
       - 
trzmielojad 2024
       - 
hełmiatka 2024
       - 
pliszka górska 2024
       - 
muchołówka mała 2024
       - 
dziwonia 2024
       - 
bączek 2024
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
Projekty i porady
  Mewy w Polsce
     Rozpoznawanie
       - 
Hybrydy mewy czarnogłowej i śmieszki
     Występowanie
       - 
Mewa białogłowa
       - 
Mewa srebrzysta
       - 
Mewa romańska
       - 
Mewa żółtonoga
       - 
Śmieszka
       - 
Mewa czarnogłowa
       - 
Mewa siwa
     Gniazdowanie w miastach
       - 
Opis projektu i dane
       - 
Gatunki
  Regiony ornitologiczne
    - 
Podlasie
    - 
Kujawy
 
Zasady weryfikacji
Gatunki

W granicach Polski gniazdowanie na dachach i innych elementach miejskiej infrastruktury stwierdzono już u wszystkich lęgowych krajowych mew. Podana niżej sytuacja dotyczy stanu wiedzy na 2023 rok.

 

Mewa białogłowa

Gniazdowanie na dachach u tego gatunku ogranicza się na razie do kilku miast w Polsce. Najwięcej par gniazduje we Włocławku w kolonii mieszanej z mewami srebrzystymi. Ich liczebność szacuje się tam na ~100 par lęgowych. Drugim ważnym miastem jest Warszawa, w której stwierdzono pierwsze lęgi gatunku na dachach. Obecnie stołeczna populacja liczy ~35 par. Oprócz wymienionych wcześniej miast, lęgi mewy białogłowej obserwowano także w Płocku i Olsztynie, a zachowania wskazujące na gniazdowanie prawdopodobne - w Poznaniu.

 

Mewa srebrzysta

Gatunek ten jest najliczniej gniazdującą dachach mewą w Polsce. Szacuje się, że ~95% krajowej populacji gniazduje w siedlisku miejskim. Mewy srebrzyste gniazdują głównie w jednostkach miejskich na wybrzeżu Bałtyku i w pasie pobrzeży, ale coraz częściej obserwuje się je w miastach na śródlądziu, m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu czy Pile. Mimo to, wiedza o rozmieszczeniu mewy srebrzystej w Polsce jest niepełna. Nie dysponujemy również danymi, które pozwoliłyby na dokładne oszacowanie liczebności gatunku w kraju.

 

Mewa romańska

Lęgi mewy romańskiej na dachach stwierdzono do tej pory tylko w Warszawie, gdzie w 2018 i 2019 roku jeden osobnik gniazdował w parze z mewą białogłową, a także w Poznaniu, gdzie na jednym z osiedli para ptaków z powodzeniem wyprowadziła dwójkę młodych w 2023 roku. 

 

Mewa żółtonoga

Gatunek ten gniazdował na dachach jedynie w Warszawie w 2018, 2020 i 2021 roku. Lęgi je dotyczyły jednego osobnika gniazdującego z nieznanym partnerem oraz z prawdopodobnym mieszańcem mewy srebrzystej z żółtonogą. 

 

Śmieszka

Do tej pory jedyne miejskie lęgi śmieszki odbyły się w Olsztynie, gdzie w 2023 roku gniazdowało 208 par na dachu jednej z fabryk. Kilka lat wcześniej jedna para prawdopodobnie gniazdowała również w tym mieście na dachu szkoły.

 

Mewa czarnogłowa

Pierwszy lęg mewy czarnogłowej w Polsce na dachu stwierdzono w 2023 roku w Olsztynie, w kolonii śmieszek opisanej powyżej. W tym samym roku jednego osobnika wykazującego zachowania terytorialne obserwowano w kolonii mewy siwych na dachu we Włocławku. Gniazdowanie na dachach jest rzadkim zjawiskiem u tego gatunku.

 

Mewa siwa

W Polsce gniazdowanie mew siwych na dachach jest zjawiskiem coraz częstszym. Mimo drastycznego spadku liczebności notowanego w siedliskach pierwotnych (głównie w korycie Wisły), wydaje się, że odwrotny trend dotyczy populacji miejskich. W 2023 roku w Polsce gniazdowało 227 par w 10 miastach. Przewidujemy, że zasiedlanie miast i elementów ich infrastruktury w kraju będzie coraz częstsze.

Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2024