fr
de
en
pl
Gość Anonimowy
Strona główna
 
Partnerzy
Przegląd obserwacji
  Obserwacje
    - 
Ostatnie 2 dni
    - 
Ostatnie 5 dni
     Rozmieszczenie
       - 
podróżniczek 2024
       - 
kropiatka 2024
       - 
dudek 2024
       - 
srokosz 2024
       - 
mewa mała 2024
       - 
błotniak łąkowy 2024
       - 
oknówka 2024
       - 
pliszka żółta 2024
       - 
brzęczka 2024
 - 
Galeria zdjęć i dźwięków
Informacje
 - 
Aktualności
 - 
Gatunki automatycznie ukrywane
 - 
Regulamin ornitho.pl
  Porady
    - 
Aplikacja NaturaList
    - 
Kryteria lęgowości
    - 
Pełne listy
  Pomoc
    - 
Jak korzystać z ornitho.pl?
    - 
Objaśnienia symboli i skrótów
    - 
FAQ
  Statystyki
Atlas i monitoring
 - 
Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych
 - 
Mapa obecności gatunków
 - 
Podsumowania lokalne
 
Zasady weryfikacji
Projekty i porady
  Mewy w Polsce
     Rozpoznawanie
       - 
Hybrydy mewy czarnogłowej i śmieszki
     Występowanie
       - 
Mewa białogłowa
       - 
Mewa srebrzysta
       - 
Mewa romańska
       - 
Mewa żółtonoga
       - 
Śmieszka
       - 
Mewa czarnogłowa
       - 
Mewa siwa
     Gniazdowanie w miastach
       - 
Opis projektu i dane
       - 
Gatunki
  Regiony ornitologiczne
    - 
Podlasie
    - 
Kujawy
Zasady weryfikacji

Zasady weryfikacji obserwacji ptaków na portalu ornitho.pl
wersja 30 stycznia 2024

Liczba użytkowników portalu stale wzrasta, dlatego zebraliśmy dla Was w jednym miejscu kryteria jakimi się kierujemy podczas weryfikacji danych. Są to jednocześnie oficjalne wytyczne dotyczące dokumentacji obserwacji poszczególnych gatunków:

https://t.ly/sD74w

W celu utrzymania wysokiej jakości danych gromadzonych w portalu ornitho.pl, zalecamy aby każdy z nas należycie dokumentował swoje obserwacje ptaków.


Weryfikacja automatyczna

Ornitho.pl wykorzystuje wiele kryteriów do automatycznego wykrywania obserwacji gatunków wymagających weryfikacji. Na przykład, obserwacja pospolitego piecuszka jest automatycznie kierowana do weryfikacji jedynie poza okresem od 21 marca do 20 października. Z kolei każde stwierdzenie bardzo rzadkiej świstunki brunatnej będzie wymagało weryfikacji.
Wykrycie przez system obserwacji wymagającej weryfikacji skutkuje wysłaniem do obserwatora e-maila z odpowiednim powiadomieniem. E-mail ma jedynie funkcję informacyjną i nie wymaga odpowiedzi. Obserwator powinien zadbać aby do rekordu była dołączona dokumentacja lub opis, tak aby zespół weryfikatorów miał podstawy do przeprowadzenia weryfikacji. Jeśli nie zostanie dołączona dokumentacja lub opis to obserwacja nie będzie zaakceptowana, a obserwator otrzyma kolejną wiadomość – od weryfikatora sprawdzającego obserwacje z prośbą o uzupełnienie informacji.

Weryfikacja manualna

Weryfikatorzy przeglądają również inne dane rejestrowane na portalu. Jeśli znajdą błędny lub nietypowy rekord to mogą go odpowiednio oznaczyć. Jeśli inni użytkownicy również zauważą błędne wpisy mogą skontaktować się z kimś z zespołu weryfikatorów (https://www.ornitho.pl/index.php?m_id=155) lub napisać wiadomość e-mail na ornitho@otop.org.pl.

Znaczniki

Na portalu są trzy rodzaje znaczników związanych z weryfikacją:
- czerwony wykrzyknik oznacza, że rekord został oznaczony jako niepewny/odrzucony. Dotyczy on zarówno obserwacji błędnych, jak i takich, których zaakceptowanie nie jest możliwe ze względu na brak odpowiedniej dokumentacji. Takie obserwację są automatycznie ukrywane (widzą je tylko autorzy obserwacji i osoby z dostępem do ukrytych obserwacji).
- niebieski znak zapytania oznacza, że rekord jeszcze nie został zweryfikowany. Taka obserwacja oczekuje na potwierdzenie przez weryfikatorów. Ten znak jest widoczny dla wszystkich.
- żółty znak z kluczem „warsztatowym” oznacza, że rekord wymaga uzupełnienia. Dotyczy to sytuacji, w której brakuje jakiś danych np. zdjęcia, danych o wieku lub płci, kryterium lęgowości itp. Ten znak jest widoczny tylko dla obserwatora i weryfikatorów, nie widzą go inni użytkownicy.

Znaczenie dokumentacji

Dokumentacja zawierająca cechy diagnostyczne jest kluczowa dla zapewnienia rzetelności gromadzonych danych. Zalecamy, aby każdy obserwator dołączał odpowiednią dokumentację od razu podczas wpisywania obserwacji lub niezwłocznie po niej, najlepiej tego samego dnia. Takie podejście usprawni weryfikowanie obserwacji i zapewni poprawny obieg bieżących informacji o ptakach. Jeśli dokumentacja została dołączona do obserwacji w portalu, nie ma potrzeby wysyłać jej dodatkowo na adres mailowy ornitho. Wysyłanie dokumentacji drogą mailową jest natomiast wskazane w razie niemożności dołączenia jej do obserwacji w portalu (np. z powodu zbyt dużego rozmiaru pliku).

Komisja Faunistyczna

Najrzadsze gatunki i podgatunki są weryfikowane przez Komisję Faunistyczną https://komisjafaunistyczna.pl/gatunki/. W ornitho wymagamy, aby wszystkie wpisane do naszej bazy obserwacje gatunków podlegających weryfikacji przez Komisję Faunistyczną posiadały jej akceptację. Rekordy dotyczące tych gatunków (oznaczone znacznikiem ) są wstępnie weryfikowane w ornitho, jednak “odhaczenie” takiej obserwacji w bazie nie zwalnia obserwatora z obowiązku zgłoszenia jej do Komisji Faunistycznej. Ostateczny głos należy do Komisji Faunistycznej – jeżeli jej orzeczenie dla jakiejś obserwacji będzie negatywne, a w ornitho zostanie ona wcześniej wstępnie odhaczona, to zmieniamy status obserwacji w naszej bazie na obserwację niepewną/odrzuconą. I odwrotnie, jeśli jakaś obserwacja nie będzie odhaczona w ornitho, ale Komisja Faunistyczna potwierdzi poprawność oznaczenia gatunku, to odhaczamy taką obserwację w ornitho.

Weryfikatorzy

Niekiedy czas oczekiwania na weryfikację obserwacji może być dłuższy. Prosimy o cierpliwość, gdyż nasi weryfikatorzy pracują społecznie i dokładają wszelkich starań, aby proces ten przebiegał sprawnie i rzetelnie. Wasze zaangażowanie i cierpliwość są dla nas bardzo ważne.
Jeśli chciałabyś/ chciałbyś wesprzeć zespół weryfikatorów to napisz proszę do nas: ornitho@otop.org.pl

Pamiętajcie, że ornitho.pl to nie tylko elektroniczny notes obserwatora, ale również wyjątkowo cenna baza danych faunistycznych. Nasze obserwacje gromadzone na zasadzie nauki obywatelskiej mają ogromną wartość naukową. Dbajmy razem o ich jakość!


Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i współpracę!
Zespół Ornitho.pl
 

Biolovision Sàrl (Switzerland), 2003-2024